700 Bin İşçi İçin Anlaşma Sağlandı İddiası

700 Bin İşçi İçin Anlaşma Sağlandı İddiası

700 Bin kamu işçisinin gözü kulağı toplu sözleşmelerde. Hükümet, sözleşmenin tarafları Türk-İş ve Hak-İş'in taleplerine yakın teklifte bulundu.

Yapılan teklife göre, Düşük ücretlerin 4 bin TL'nin üzerine çıkarılması ve ilk altı ay yüzde 11 zam yapılması konusunda uzlaşma sağlandığı öğrenildi.

Hükümet 12 Ağustos'ta açıklayacak

Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerinde sona gelindi. Hükümet ile sendikalar arasında düşük ücretlerin yükseltilmesi ve ücret zammında büyük oranda anlaşıldığı, imzaların bu hafta içerisinde atılacağı belirtildi. Memur ve memur emeklileri için ise hükümet zam teklifini 12 Ağustos Perşembe günü açıklayacak.

60 - 100 TL arasında seyyanen zam

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ile Hak- İş, kamu çerçeve sözleşmesinde asgari ücret seviyesindeki düşük ücretlerin 4 bin 800 TL'ye çıkarılmasını, ilk altı ay için de tüm ücretlere yüzde 20 zam yapılmasını talep etmişti. İktidar ise ilk teklifinde işçiye birinci altı ay için yüzde 9 zam teklif etti. Hükümetin ilk olarak brüt 3 bin 577 lira (asgari ücret) ile 3 bin 750 lira arasındaki ücretlere 100 TL seyyanen zam, brüt 3 bin 750 lira ile 4 bin lira arasındaki ücretlere de 60 TL seyyanen zam teklifi sendikalar tarafından reddedilmişti.

Günlük ücret 150 TL'ye yaklaşacak

Alınan bilgiye göre hükümet, asgari ücret seviyesindeki düşük ücretlerin 4 bin 800 TL'ye çıkarılmasına yanaşmadı ancak 4 bin TL'nin üzerinde uzlaşma sağlandı. Bunun dışında tüm ücretlere yüzde 11 civarında zam yapılması konusunda da anlaşmaya varıldığı belirtiliyor. Halen asgari ücretli işçinin günlük brüt geliri 119 TL. Bu artışlarla günlük ücretin 150 TL'ye yaklaşacağı, düşük ücretli işçilerde artışın yüzde 25-30'a yaklaşacağı, işçi tarafının da bunu kabul ettiği değerlendirmesi yapılıyor.

Tayin hakkı da verilecek

Taşerondan kadroya geçen işçilerin tayin hakkı yok. Bu işçilere tayin hakkı verileceği, yeni örgütlenmenin olduğu işyerlerinde sosyal hakların artacağı da bildirildi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum