720 Bin Taşeron Çalışanı için Kritik Uyarı

720 Bin Taşeron Çalışanı için Kritik Uyarı

720 Bin Taşeron çalışanları için kritik uyarı 5 yıl sonra Yunanistan gibi oluruz. Yıl sonunda tamamlanması planlanan Taşeron yasası ile ilgili açıklama yapıldı.

Hizmet İşverenleri sendikası Başkanı Salman Taşeron yasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıl sonunda tamamlanması planlanan taşeron yasasına ilişkin kritik bir uyarıda bulundu ve 'Yunanistan gibi oluruz" dedi.

Hizmet İşverenleri Sendikası Başkanı Salman sorunların taşeron çalışanların kadroya alınarak çözülmeyeceğini belirtti. Taşeron olarak çalışan 720 bin çalışanın devlet kadrosuna alınmasının bütçeyi de zorlayacağını dile getiren Başkan Salman, “Dünyanın hiçbir ülkesi kadrolu personellerle devlet hizmetlerini başarıyla götürememiştir. Türkiye’yi 30 yıl öncesine geri götürür dedi.

Taşeron yasasının çıkması ve devlet kadrolarının verilmesiyle birkaç yıl içinde belediyelerin yapmış olduğu temizlik, güvenlik, teknik bakım ve arıtma gibi hizmetleri aynı kalitede ve aynı maliyette alamaz dedi. Bu nedenle 5 sene sonra yeni bir taşeron yasası daha çıkarmak durumunda kalınabilir. Bunun en güzel örneği Yunanistan ve İspanya ifadelerini kullandı.

Salman konuşmasına şöyle devam etti; Türkiye kadrolu memur buna çözüm olmayacak olup Türkiye bütçede zorlanacaktır. Dünyanın hiçbir ülkesi kadrolu personellerle devlet hizmetlerini başarıyla götürememiştir. Burada verimliliği yüksek kaliteyi yakalayamazsınız.

Salman sözlerine şöyle devam etti. Burada esas olan çalışanların yaptıkları işe karşı eşit şartları olanakları alabilmesidir. Devlet çalışma şartları bakımından taşeron çalışanlar ile kadrolu çalışanlar arasındaki farklılıkları ortadan kaldırma durumunda sorun çözülecektir. Eşit işe adil maaş metoduyla aynı işte çalışan herkes aynı maaşı alırsa bu sorun çözülür.

Özetle sektör ve Devlet işi yapan değil, işi yaptıran, yöneten ve denetleyen birim olmalı. Devlet kürek çeken değil dümen tutan olmalı. Biz özel sektör olarak devletin kamuya götürdüğü hizmetleri devletten daha hızlı yapıyoruz. 720 bin kişiyi kadroya alırsınız bunları yönetmek için 50 bin kişi daha istihdam etmek durumunda kalırsınız. Ancak verimlilik yakalamanız mümkün olamaz dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Yorum