8-10-15.000 TL Maaşla Personel Bulunamıyor! Dev Sektörde Eleman Sıkıntısı Yaşanıyor

8-10-15.000 TL Maaşla Personel Bulunamıyor! Dev Sektörde Eleman Sıkıntısı Yaşanıyor

Dev sektörde ara eleman temininde önemli sorun yaşanıyor. 8 bin 10 bin 15.000 lira maaşla çalışacak personel bulunamadığı gündeme geldi. İşte sürece dair, bilgiler ve detaylara dair haberimiz.

Ara eleman sıkıntısı sorunu ortaya çıktı. 8.000 TL, 10.000 TL ile 15.000 TL maaşlarla çalışacak ara eleman temininde sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. 2019 yılında tüm zamanların rekorunun kırıldığı gibi bu sene de turizm sektöründe patlama yaşanması için eleman eksikliği giderilemiyor.

Yüksek maaşla ara eleman ihtiyacı

İşverenler tarafından sektörde çalışacak elemanlar için 8-10-15 bin TL maaşın yanı sıra lojman, yemek, sigorta ve yan haklar da sağlanıyor. Ancak eleman ihtiyacının karşılanamadığı bilgisine yer verildi. Hedefin 2019’u bulması için turizm sektör temsilcileri elemen ihtiyacı kapsamında sorunların giderilmesini bekliyor.

Dev sektörde sürecin tüm yıla yayılması bekleniyor

Ara elamanda büyük açık yaşanan turizm sektöründe sürecin 12 aya yayılması için çalışmaların yapılması ve bu kapsamda kariyer planlamasının da sağlanması gerektiği ifade edildi. Bu kapsamda sezonluk olmasından ziyade tüm yıl boyunca iş imkanı sağlanmasının da önemli olduğu ifade edildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski başkanı turizmci Osman Ayık pandemi sonrası ciddi yatırım yapılmasının şart olduğu ve sürecin tüm yıla yayılmasının elemanlar için de önemli destek sağlayacağı belirtildi. Bu kapsamda da yetişmiş eleman ihtiyacının yüksek maaşlarla çözüleceği ifade edildi.

Birçok alanda ihtiyaç had safhada

Turizm sektöründe ara eleman konusunda son derece büyük açık olduğu ifade edildi. Aşçı, aşçı yardımcısı, maid, bulaşıkçı, komi, garson, bahçıvan ihtiyacı noktasında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Pandemi sonrası eski çalışanların tekrar sektöre kazandırılması noktasında büyük sorun yaşanıyor. Dolayısıyla da 6, 8, 10 bin TL bile maaşlarla personel temininde çalışacak eleman bulunamıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum