932 Teşeron İşçiye Kadro Verildi

932 Teşeron İşçiye Kadro Verildi

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğünde taşeron firmada çalışan 932 işçiye kadro verildi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleşti.

Taşaron firmada çalışan 932 işçiye kadrolarının verildiği tören Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğünde çalışan işçilere verildi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve Türkiye Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar’ın katılımıyla gerçekleşti.

Diyarbakır Kayapınar ilçesinde Düğün Salonunda düzenlen törende Karayolları 9. Bölge Müdürlüğünde çalışan taşaron işçileri ve aileleri kadro almanın mutluluğuyla beraber Türkiye Yol İş Sendikası Başkanı Ramazan Ağar’la birlikte halay çekerek kutladılar.

Vali Hüseyin Aksoy etkinlikte yaptığı konuşmada karayolların’da çalışan işçilerin zor şartlarda dahi çalışmalarını aksatmadıklarını belirtti. Aksoy yaptığı açıklamada Kışın kar altında yazın güneşin altında emek veren işçi kardeşlerimiz özellikle Doğu ve Güneydoğu'da terör korkusunu da üstünden atarak her noktada ve her yerde çalışmalarına gerçekleştiriyorlar. Biz her noktadaki vatandaşımıza hizmet götürmek durumundayız."dedi. Aksoy bu hizmeti de götürürken karayolları ve diğer kurumlarla ortak hareket ettiklerini ve çalışmalarını ortaya koyduklarını belirtti. Özellikle son yıllarda Türkiye'de karayolları alanında yapılan gelişmelerde işçilerin emeğinin her noktada fazla olduğunu anlatan Aksoy hep birlikte gelişen, büyüyen Türkiye'de daha iyi bir noktaya varılacağını aktardı.

Taşeron işçilerin beklediği haber TBMM’ye gelmesi düşünülen taşerona kadro düzenlemesi de  720 bin kişi olması beklenmektedir.Fakat kadroya alınan taşeronun statüsü diğerlerinden farklı olacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın daha önceki açıklamalarına bakıldığında yeni bir statü geliyor. Bu statünün adı “özel sözleşmeli personel statüsü” olacak. Kamuda istihdam edilecek taşeronlar da bu statüde yer alacak. Bu statüdeki taşeronların sözleşmeleri 3 yılda bir yenilenecek.

Kadroya alınacak kişilerin belirli şartları taşıması gerekli ve1 Kasım’dan sonra işe giren taşeronların kadroya alınmayacağını düzenlemede yer almaktadır. Peki bahsettiğimiz bu şartlar neler? Yapılacak düzenlemeye göre ve SGK’ya göre emeklilik yaşı geçmiş kişiler kadroya alınmayacak. Kurumlara sınav şartı getirilecek. Kurumların ihtiyaçlarına göre düzenlenecek olan sınavlarla eleman alınacak. Yani sayı 720 bin gözükse de sadece şartlara uyan taşeronlar işe alınacak. Beklenen taşeron işçiler için düzenlemenin yapılması ve diğer kadrosuz çalışan işçilerede Diyarbakırdaki gibi kadro verilmesi için TBMM’ye çevrilmiş durumda.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum