97 Bin Memur Hangi Kuruma Ne Zaman Alınacak

97 Bin Memur Hangi Kuruma Ne Zaman Alınacak

Maliye Bakanı Nabi Ağbal'ın, 2016 yılı içerisinde kamuya 97 bin personel alınacak açıklaması memur adaylarında, bu memur alımlarının hangi kuruma ve ne zaman yapılacağı konusunda merak uyandırdı.

Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, 2016 yılı içerisinde kamuya toplam 97 bin personelin alınacağını duyurması memur adaylarında sevince neden olmuştu. Peki, 2016 yılı içerisinde alınacak 97 bin personel hangi kuruma ne zaman alınacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bu açıklaması sonrası kimi adaylarda, KPSS ile yapılan merkezi alımlarda 97 bin personel alınacağı beklentisi oluşmuş durumda. Memur adayları bu beklentilerinde hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü, KPSS ile yapılacak merkezi alımlarda kamuya yapılacak olan kamu personeli alımı sayısı 2015 yılından çok farklı olmayacağını düşünüyoruz. Şöyle ki; kamuya alınacak 97 bin personelin kurumlara göre dağılımına bakacak olursak: Milli Eğitim Bakanlığı Şubat Ayı içerisinde 30 bin öğretmen ataması ve Eylül Ayı içerisinde 20 bin öğretmen ataması olmak üzere toplam 50 bin öğretmen ataması, Sağlık Bakanlığı 2015 yılı içerisinde 20 bin civarında sağlık personeli almıştı, 2016 yılı içerisinde de 20 bin civarında personel alınacağı tahmin ediliyor bu iki bakanlığın 2016 yılı içerisinde alacağı toplam memur alımı sayısı 70 bin civarında olması bekleniyor. Geriye kalan 27 bin kadronun; akademik personel, Hakim ve savcı, Askeri alımlar, Kariyer meslek personeli, Emniyet personeli, Engelli personel, işçi alımı, Sosyal hizmet modellerinden yararlanan personel, şehit ve gazi yakını, sivil terör mağduru, vazife malulü, maden kazası mağdurunun da içinde olacağı düşünülürse, KPSS ile yapılacak olan merkezi alımlarda toplamda atanacak memur sayısının, ancak 5 bin civarında olabileceğini tahmin ediyoruz.

Kurum bazında yaptığımız değerlendirmeler, bugünkü tablonun sonucunda yapılan değerlendirmelerdir. Hükümetin çıkaracağı kanunlar ile kurumların 2016 yılı içerisinde alacak memur sayıları değişebilecektir. Ayrıca sitemiz memur alımı, askeri alımlar, sydv alımları ve sağlık personeli alımı sayfalarından yapılacak olan açıktan atama ilanlarına günlük olarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.