Açıktan Atama Nedir Kimler Başvurabilir

Açıktan Atama Nedir Kimler Başvurabilir

27 Ağustos 2016 Tarihi İtibariyle Güncel Mevzuat Açısından Siz Değerli Takipçilerimiz İçin En Merak Edilen Soruları Cevaplıyoruz. Açıktan Atama Nedir? Kimler Başvurabilir.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak günlük sizlere hizmet etmeye devam ediyoruz. Büyük bir takipçi kitlesi olan sitemizde günlük olarak kamuda istihdam edilen tüm personel alım ilanlarını yayınlıyoruz. Ayrıca sizlerden gelen sorulara cevap vermeye gayret ediyoruz. Son dönemlerde Kamu Kurumları tarafından arka arkaya açıktan personel alım ilanları yayınlanmaktadır. Sitemizin Facebook mesajlar bölümünden bir çok soru bu hususta ulaşmaktadır. Bu konuyu sizler için izah edelim.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, 190 sayılı Genel Kadro Usulü KHK ve Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik kapsamında konuyu güncel haliyle ele alalım.

Lisans düzeyinden her yıl, Lise ve Önlisans düzeyinden 2 yılda bir yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı neticesinde; her yıl en az iki defa merkezi atama yapılmaktadır. Adaylar ÖSYM sistemine girerek yayınlanan kadrolara tercihlerde bulunup atanmayı beklemekteler. Fakat merkezi alımlarda atanamayanlar için bir diğer önemli seçenek ise açıktan atama.

Açıktan atama: her yıl Bütçe Kanunu 'nda verilen izinler doğrultusunda Devlet Personel Başkanlığı 'nca verilen atama izni kadar Kamu Kurumlarının personel alımı yapmasıdır. Genel olarak duyurular yayınlanır, başvurular alınır daha sonra sözlü veya yazılı sınav yapılır ve atananlar belirlenir. Açıktan personel alım ilanları günlük olarak sitemizde yer almaktadır.

Açıktan atamaya kimler başvurabilir: yayınlanan ilanlarda başvuru şartları yer almakta olup, ilanda belirtilen niteliklere haiz herkez başvuru hakkı vardır.

Açıktan atama için KPSS şartı varmı: Açıktan personel alım ilanlarında KPSS şartı Kurum tarafından belirlenmemişse yoktur. Genel olarak KPSS şartı aranmakta olup, bazı Kurumlar bu şartı aramamaktadır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum