Ad ve Soyad Değişikliği e-Devlette Başladı! Hangi Durumda Değişebilir

Ad ve Soyad Değişikliği e-Devlette Başladı! Hangi Durumda Değişebilir

e-Devlet sistemi üzerinden yeni bir hizmet daha yapılabilecek. Ad ve soyad değişikliğinizi e-Devlet üzerinden yapabileceksiniz. İşte detaylar.

Vatandaşlar için yeni bir uygulama daha hayata geçiyor. Mahkeme kararı olmaksızın e-Devlet üzerinden ad ve soyad değişikliği için başvurular alınacak. Vatandaşlar ad ve soyadlarında değişiklik yapmak istediklerin e-Devlet sistemi üzerinden iş ve işlemleri yapabilecekler.

Ad soyad değişikliği nasıl yapılır?

İl veya İlçe İdare Kurulu kararı ile ad veya soyadı düzeltilmesine ilişkin başvurular e-Devletten artık yapılabilecek.  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü NVi İl / “İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” uygulaması üzerinden ad soyad değişikliği yapılabilecektir.

Hangi koşullarda Ad-Soyad değişikliği yapılacak?

Yazım ve imla hatası olan,

Genel ahlaka uygun olmayan,

Gülünç olarak değerlendirilen ad soyadların değiştirilmesine yönelik başvurular e-Devlette olacak.

Mahkeme kararı olmadan ad-soyad değişikliği

Nüfus Hizmetleri Kanun’unda yapılan değişiklikle mahkeme kararı olmaksızın kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; Soyadı Kanunu maddeine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları il/ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus olarak başvurular alınıyordu. Uygulama artık e-Devlette.

Ad-soyad değişikliği başvuru son tarihi

Vatandaşlar ad ve soyadlarının il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değişiklik yapabileceklerdir. Ad soyad değişikliğine olanak sağlayan uygulama 6 Aralık 2022 tarihine kadar sürecek. Cumhurbaşkanı kararı ile süre tekrar uzatılabileceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum