Adalet Bakanı Aralık 2016 da 3 Bin Hakim ve Savcı Alınacak

Adalet Bakanı Aralık 2016 da 3 Bin Hakim ve Savcı Alınacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Katıldığı törende açıklamalarda bulundu. Bozdağ 3 bin yeni hakim ve savcı alınacağını ve işleyişin daha etkin olacağını belirtti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Katıldığı Gölcük Adalet Sarayı açılışında yaptığı konuşmada meslekten istifa yoluyla ayrılanları mesleğe kabul yolunu açtık. Ayrıca Aralık 2016'da 3 bin yeni savcı ve hakim alımı yapacağız.’’dedi.

Bazdağ açıklamalarına şöyle devam etti. Türkiye mahkemelerinde görev yapan 13 bin 678 hakim ve savcı bulunmakta ve yeni alımlarla işleyişin daha hızlanacağını belirtti. Aralık atamalarıyla yaklaşık 18 bin hakim ve savcı sayısına ulaşacaklarını ve daha etkin bir ortamın olacağını belirtti.

Alınacak hakim ve savcıların boşalan kadrolara; Yani FETÖ üyesi oldukları ya da bu terör örgütüyle iltisaklı, irtibatlı oldukları değerlendirildikleri için meslekte kalmaları uygun görülmeyenlerden boşalan yerlere bu adaylar mesleğe kabul edilmek suretiyle atanıyorlar." diyen Bozdağ şöyle konuştu : Yargı hizmetleri Geçiş döneminde vatandaşımız hissetmez ama hakim ve savcılarımız bir yük fazlalılığı olacaktır ama onlar da bu yükü şeref ve onurla taşıyacaklardır. Bugüne kadar olduğu gibi fedakarca çalışacaklardır ama kısa süre sonra 3 bin kişinin mesleğe başlamasıyla buradaki sıkıntı tamamen kalkacaktır. Meslekten istifa yoluyla ayrılanları mesleğe kabul yolunun açıldığını belirten bozdağ; Ayrıca Aralık 2016'da 3 bin yeni savcı ve hakim alımı yapacağız. Onun için de hakimve savcılık sınavlarına gireceklere buradan ilan ediyorum. Şimdiden hazırlanın 3 bin kişi alacağız."dedi.

HSYK hem yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını hem de hakimlik ve savcılık teminatının en önemli sigortası olduğunu vurgulayan Bozdağ, hakim ve savcıların her türlü korku ve tehditten uzak şekilde anayasa ve yasaların kendilerine verdikleri görevi yapmaları gerektiğini belirtti. HSYK adalet terazisinde  görevlerini de bu bağımsızlık ve tarafsızlık içinde yaptıklarını dile getirdi.

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan 3 Bin Hakim ve Savcı alım ilanı için Tıklayınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.