Adalet Bakanlığı 11 Bin Personel Alımı Yapacak

Adalet Bakanlığı 11 Bin Personel Alımı Yapacak

Adalet Bakanlığı 2017 yılında dev alım yapmayı planlamaktadır. Bu alımın içerisinde en az 5 bine yakın zabıt katibi olmak üzere, şoför alımı, mübaşir alımı olmak üzere infaz koruma memuru yapmayı planladıklarını söyledi. Bunun yanı sıra 6500 civarında...

Adalet Bakanlığı 2017 yılında dev alım yapmayı planlamaktadır. Bu alımın içerisinde en az 5 bine yakın zabıt katibi olmak üzere, şoför alımı, mübaşir alımı olmak üzere infaz koruma memuru yapmayı  planladıklarını söyledi. Bunun yanı sıra 6500 civarın Hakim ve Savcı alımıda yapılacağı bilgisi verildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ ın açıklamalarına göre 2017 yılı içerisinde Adaletin daha hızlı tesisi yönünden bir çok branşta Bakanlığımızın ihtiyacı bulunmaktadır, dedi. Bu ihtiyaçlarımızı hızlı bir şekilde çözümlemeyi düşünüyoruz.

Adalet Bakanlığımızın ihtiyaçları yönü ile bakıldığı zaman adliyelerimizde bir çok hakim ve savcımızın eksikliği ile iş yükünün görev başında bulunan hakim ve savcılarımıza yüklendiğini ve sosyal hayatlarında olumsuz etkilendiğini söyleyebilirim dedi. Bu ihtiyaçlara cevap verebilmek adına 2017 yılında alımı duyurusuna çıkacağımız hakim ve savcılarımızın sayısı şu şekilde dedi.

Hakim ve Savcı İhtiyacı : Adalet Bakanlığımız bünyesinde Türkiye’nin 81 ilinde görev yapacak 6. 250 hakim ve savcıya ihtiyaç bulunmakta buna ilişkin planlarımıza göre 3500’ ü hakim ve savcımızı ilk etapta almayı planlıyoruz. Bakan Bozdağ ÖSYM tarafından yapılacak 3 Haziran 2017 sınavın ardından 2. 750 hakim ve savcıyı da ikinci etapta alımını yapacağız, dedi.

Hakim ve Savcıların alım şartları ise hukuk fakültesi mezunu olmak ve yeni yönetmelik ile 657 sayılı devlet memurları kanununda belirtilen şartlara haiz olmak bunun yanı sıra ( arşiv güvenlik ) yönünden temiz çıkması atamaların 750’ si avukatlar arasından alınacağı ancak bu alımların tamamı mülakat sınavında başarılı olma şartı aranmaktadır.

Zabıt katibi, infaz koruma ve şoför alımı : Bakan Bozdağ 2017 yılı içerisinde Bakanlığımızın ihtiyaçları nezdinde 5 bin veya 5 binden fazla adliyelerde ihtiyacımız bulunan zabıt katibi ve mübaşir alımı yapacağız dedi. Tabiki bu 5 bin alımın içerisinde ( infaz koruma ve şoför ) alımıda yapacağız dedi.

Zabıt katibi ve infaz korumaya alınacak kamu personeline ilişkin ise Bakan Bozdağ şunları söyledi. Bilindiği üzere 2016 yılı içerisinde askıya çıkardığımız ve alımların bitme aşamasına geldiğimiz 810 icra katibi alımı mülakatlar biter bitmez atamalarını hızlı bir şekilde yapacağız. Bunun yanı sıra Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğümüzün ihtiyacını  karşılamak amacı ile sözleşmeli uzman çavuş olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapanlar sözleşmelerini bitirdikten sonra her hangi bir mani engel teşkil etmeyen 3000 bin infaz koruma memurluğu için sınav açılmıştı, bu sınavların tamamlandığını yakın zamanda bu personelleri ihtiyaç duyulan bölgelere atamalarının yapılacağını açıkladı.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.