Adalet Bakanlığı 15 Bin 500 Memur Alacak

Adalet Bakanlığı 15 Bin 500 Memur Alacak

Adalet Bakanlığında, bu yıl sonuna kadar ve 2018'te, 5 bin 550 hakim ve savcı ile 10 bin yardımcı yargı personelinin atanması planlanıyor.

Adalet Bakanlığı Memur Alımları Artacak
15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan personellerin bir kısmı görevinden ihraç edildi. Çalışan personel sayısının ciddi oranda düşmesine rağmen iş yükünün hayli fazla bir şekilde artması da personel ihtiyacı doğurdu.

Bu ihtiyaç doğrultusunda Adalet Bakanlığı 2018 yılı bütçe düzenlemelerine göre memur alımlarını artırarak mevcut personel sayısının 5’te biri kadar personeli bünyesine katmaya hazırlanıyor. 

Hakim-Savcı Alımları
2018 yılı içerisinde alınacak hakim ve savcı sayısı 5 bin 550 olarak açıklandı. Mevcut hakim ve savcıların sayısının 13 bin olduğu düşünüldüğünde bu rakamın çok büyük olduğu anlaşılacaktır. Ancak iş yükünün hayli artması ve uluslararası standartlara göre alınacak bu kadar personelin dahi yeterli olmayacağını söyleyebiliriz. Hakim savcıların yanı sıra 10 bin yardımcı yargı personeli alınacağı da bütçe tasarısı içerisinde yer aldı. Böylelikle Adalet Bakanlığı’nın alacağı toplam personel sayısının 15 bin 550 olacağını ifade edebiliriz. 

Sadece personel sayısı değil aynı zamanda adliyelerin sayısı da artırılıyor. Bu kapsamda toplam 3 milyon 803 bin 816 metrekarelik bir alana sahip olan yargı kurumlarının yeni inşaatların tamamlanmasıyla birlikte toplam 6 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. 

Bunun yanı sıra bütçe kitapçığı içerisinde Adalet Bakanlığı personellerinin hizmet içi eğitimler alarak daha verimli çalışmalarının sağlanması hususu da yer almaktadır. Böylelikle adaletin daha hızlı ve doğru bir şekilde tesis edilmesi sağlanacak.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum