Adalet Bakanlığı 2021 Yılı 3000 Zabıt Katibi Alımı Yapacak

Adalet Bakanlığı 2021 Yılı 3000 Zabıt Katibi Alımı Yapacak

Adalet Bakanlığı 2021 yılı 10 bin personel alımı için başvuru ilanını yayımlanması ve gündemde kalmak adına bu haberimizde de zabıt katibi alımı kontenjanlarına, başvuru şartlarına ve maaş durumlarına bakacağız.

2021 yılı için Adalet Bakanlığı bünyesinde 10 bin yeni personel alımı yapılacak. Bakan Gül'ün son açıklamasında Ocak ayı içerisinde yayımlanacak ilanlar için Şubat ayının sonuna yaklaşırken henüz ilan yayımlanmadı. Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarına zabıt katibi alımları kapsamında Adliyeler için 3000 kontenjan olacak.

Son atamada olduğu gibi 10 bin personel alımında aynı sayıda kontenjan olacaktır. Bir önceki atamadaki kontenjanlar, zabıt katibi alımı şartlarına dair detaylar ve zabıt katibi maaşlarına dair detayları bu haberimizde bulabilirsiniz.

Son Atamadaki Kontenjanlar

Son atama 2019 yılında yayımlandı ve 2021 yılı itibarıyla ilan gecikse bile 10 bin atamada yine Bakanlık merkez ve taşra teşkilatları için aynı şekilde en çok kontenjan ayrılacağı aşikardır. İşte son atamadaki CTE haricinde kontenjanlar: 3071 sözleşmeli zabıt katibi, 1169 sözleşmeli mübaşir, 96 sözleşmeli şoför,  58 sözleşmeli teknisyen ve 30 sözleşmeli aşçı olmak üzere toplam 4424 personel alımı yapılmıştı.

Bakan Gül Ocak Ayı İçinde İlan Olacak Demişti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Ocak ayı başında 2021 yılı 10 bin personel alımına dair tarihi ile işçi alımlarına dair ilanın Ocak ayı itibarıyla yayımlanacağını açıklamıştı. Fakat Şubat ortası da geçti ilanlar henüz gelmedi. Adaylar bir an önce beklenen atamaları bekliyor. Bizler de konunun gündemde kalması açısından branşlar ve unvanlar bazında haberlerimizi yapmaktayız.

Peki Zabıt Katibi alımında şartlar neler olacak? Kimler zabıt katibi olabilir ve başvuru ilanlarına tercih yapabilir? İşte zabıt katibi alımı şartları ve ne kadar maaş aldıklarına dair detaylar:

Zabıt Katibi Ne Kadar Maaş Alır?

9. derecedeki Lise mezunu zabıt katibi 4 bin 250 TL NET maaş alırken, önlisans veya lisans mezunu zabıt katibi memurlar 4 bin 272 TL NET maaş almaktadırlar. Eşi çalışmayan zabıt katibi 388 TL de eş yardımı almaktadır. Ayrıca 72 aylıktan küçük her bir çocuk için 85 TL ödeme, 72 aylıktan büyük her bir çocuk için ise 42 TL ödeme de yapılmaktadır.

Zabıt Katibi Alımı Şartları Nelerdir?

T.C vatandaşı olmak, 35 yaşını bitirmemiş olmak, askerlikle ilişiği olmamak, cezai hükümler ve diğer özel şartlar vardır: Özel şartlar ise şu şekildedir:

KPSS şartı: Lise, önlisans ve lisans mezunları için Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'den KPSSP3, KPSSP93 ve KPSSP93 puan türlerinden en az 70 puan alanlar başvuru yapabilecektir.

Mezuniyet şartı: Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak gerekiyor.

Ayrıca en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmemektedir.)

Zabıt katibi alımlarında "Uygulama Sınav Metinleri" yer almaktadır ve sınavlardan önce yayımlanmaktadır. Adaylar da şartlar dahilide belirlenen sürede hatasız ve eksiksiz olarak yazması gereken hükümler bulunmaktadır. İşte o şart:

Uygulama Sınavı: Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak gerekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum