Adalet Bakanlığı 6 Bin Memur Alımı Şartları Ne Olacak

Adalet Bakanlığı 6 Bin Memur Alımı Şartları Ne Olacak

2500 Adliye çalışanı ve 3500 İKM infaz koruma memuru alacak olan Adalet Bakanlığı Kamu Personel Alım Şartları ne olacak.

Adalet Bakanı 'nın TBMM 'de gelen sorular üzerine yaptığı açıklama memur adaylarını heyecanlandırdı.

Bakan 'ın açıklamasına göre Türkiye genelinde Adliyelerde istihdam edilemek üzere 2 bin 500 kamu personeli alımı ayrıca 3 bin 500 İKM infaz koruma memuru alınacak.

Bu açıklamanın ardından memur adaylarının aklına gelen soru ise Adalet Bakanlığı hangi şartlarda alım yapacak. Sizler için bu alımların hangi şartlarda yapılacağını derledik.

İKM İnfaz ve Koruma Memuru (eski adıyla gardiyan); En az lise veya dengi okul mezunu olmak, Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak, Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak.

Ceza infaz kurumu katipliği & Zabıt katipliği alımı için; en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak.

Sağlık Personeli alımı için; Meslek liselerinin hemşirelik, toplum sağlığı veya acil tıp teknisyenliği bölümlerinden mezun olmak ya da bu bölümlerin lisans veya önlisans programlarından mezun olmak.

Şoför alımı için; En az lise veya dengi okul mezunu olmak, E sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.

Teknisyen alımı için; En az meslek liseleri veya teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmak, Yerleştirileceği pozisyonun gerektirdiği teknik bilgiye sahip olmak.

Aşçı, kaloriferci vb..; En az lise veya dengi okul mezunu olmak, Halk eğitim müdürlüklerinin veya diğer resmî kurum veya kuruluşların ilgili branşta düzenlediği kurslardan mezun olmak veya ilgili branşta sertifika sahibi olmak, gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı kamu personeli alımı genel şartları: İnfaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.); teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), diğer sağlık personeli (sağlık memuru), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1980 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.) Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 ve daha yukarı puan almış olma şartı aranacaktır.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum