Aday Memurluk hakkında bilinmesi gerekenler

Aday Memurluk hakkında bilinmesi gerekenler

Devlet Memuru olmak isteyen herkesin zorunlu olarak geçtiği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde yer alan bölüm.

Çeşitli sınavlardan geçerek memur olmaya hak kazanan kimseler en az 1 en fazla 2 yıl boyunca aday memur olarak görev yapmaktadırlar. Bu kapsamda memuriyet ile bağdaşmayan bir durumları söz konusu olursa memuriyet ile ilişiklerinin kesilmesi söz konusu olabilmektedir. dolayısıyla bu süre zarfında son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

Adaylık Sırasında Ne Yapılır?

Aslında aday memurluğun normal memurluk ile bir farkı yoktur. Tek büyük yaptırım memuriyetten atılma ile alakalıdır. Bunun haricinde kurumlara göre değişmekle birlikte normal bir memurun yaptığı çoğu görevi aday memurlar da yapmaktadır. Ancak bazı kurumlarda staj uygulaması olmaktadır. Bu durumda statü olarak tam bir memurluk hissedilmemektedir. Ayrıca bu staj sonunda çeşitli sınavlar da yapılabilmektedir. Bu sınav sonucunda kişinin başarılı olmaması halinde ise memuriyetten ilişiğinin kesilmesi söz konusu olabilmektedir.

Asaletin Tasdik Olması
Aday memurluk için belirlenen sürenin dolmasının ardından memurun asaleti tasdik olunmaktadır. Bu kapsamda kurum amirinin olumlu görüşünün alınması gerekmektedir. Bu süre zarfının sonucunda eğer eğitimlerde başarılı olunmuş ise veyahut da memuriyet ile bağdaşmayan bir durum söz konusu olmuş ise bu durumda herhangi bir sıkıntı söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla genel itibariyle amir onay vermektedir.

Adaylık sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise aday memurun başka kuruma nakli konusudur. Bu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre mümkün değildir. Ancak kanun aynı kurum içerisinde farklı illere ve görevlere atama yapılabilmesinin önünü açmıştır. Dolayısıyla aynı kurum bünyesinde merkezden taşraya ya da taşradan merkeze nakil işlemlerinin yapılmasının mümkün olduğunu ifade edebiliriz. Buna aykırı olarak yapılan işlemler ise idare mahkemesinde açılacak davalar neticesinde iptal edilecektir ve işlem hiç yapılmamış gibi hareket edilecektir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.