Ağbal’dan Gelir Uzmanlığı Sınavı Açıklaması

Ağbal’dan Gelir Uzmanlığı Sınavı Açıklaması

Maliye Bakanlığı gelir uzmanı yardımcılığı yükselme sınavlarıyla ilgili tasarının Başbakanlığına sevk edilmesi haberini veren...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Maliye Bakanı olarak arkadaşlarımızı sevindirmeyi en çok ben isterim dedi. 

Taşeron düzenlemenin yılbaşından önce hazır olduğunu ifade eden Naci Ağbal, bu konuda yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor dedi. TBMM Genel Kurulunda bazı vergi kanunlarının değiştirilmesi tasarısının ikinci bölümünde soruları yanıtlayan bakan, “arkadaşlarımızı sevindirmeyi en çok ben isterim” dedi. 

Bunun üzerine çeşitli kadrolara ataması yapılması beklenen binlerce memur yeniden umutlandı. 

4800 Kadro Verilmişti

Maliye Bakanlığına bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan boş kadrolara yapılan değişiklikler ile çeşitli derecelerde toplam 4880 kadro verilmişti. Kadronun bir kısmı Kurum içi Gelir Uzmanlığı sınavı için ayrılmışken, diğer kısmı ise boş memur kadroları için ayrılmıştı. 

Yasal düzenlemelere bağlı olarak geçmiş yıllarda yapılan kurum içi uzmanlık sınavının benzerinin yapılmasını planlayan bakanlık, memur alımları ve yükseltmelerinin yeniden yapılandırılmasını sağlamıştır. 

Çalışmalar Tamamlanmadı

Halen devam edilen çalışmalarda kurumda 3 yıl görev almış olan personelin girebileceği bir sınav oluşturuldu. Bu sınavla defterdarlık kadrolarına atanabilecek olan personelin de alınması sağlanacak. 

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde önceki yıllarda 4 kez sınav ilanı yapılmıştı ve 15620 kişinin ataması gerçekleştirilmişti. Yine beklentilerin bu yönde olduğu gelir uzmanlığı kadroları için kurum içi sınavın yapılacağı ama adayların güvenlik soruşturmalarının tamamlanması uzun sürdüğü için sınavın geciktiği ifade edilmişti. 

İlgili kuruma KPSS A ve kurum sınavıyla atanan personellerin de bu tür kurum içi sınavların haksız olarak yapıldığı yönündeki görüşleri bulunuyor. İlgili sınavlar sonucu çeşitli unvanların değişmesi söz konusu olurken, boş olan kadrolara da yeni kişilerin atanması söz konusu oluyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.