Aile Bakanlığı 805 memur alımı tercih kılavuzu yayımlandı

Aile Bakanlığı 805 memur alımı tercih kılavuzu yayımlandı

Kamu personeli alımı dahilinde ilgi ile takip edilen bakanlık personel alımları kapsamında yer alan ve Aile Bakanlığı aracılığı ile ilan edilen; 2828 kanunu ile memur alımı tercihlerinin başladığı ve kılavuzun yayımlandığı ilan edildi. Detaylar haberimizd

Bakanlık personel alımları kapsamında kayıtlara geçen ve 2828 kanunu ile memur alımı yapılacağının ilanı üzerine yayımlanması beklenen güncel başvuru kılavuzu; T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Bakanlık resmi internet sitesi aracılığı ile yayımlanan ve başvuru sürecinin tüm detaylarının yer aldığı güncel başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre; ilgili alımların eğitim kategorileri için İlkokul, Ortaokul, İlköğretim kategorisi yayımlanırken; ayrıca tasnif edilen Eğitim Durumu alanı dahilinde; Ortaöğretim; önlisans ve lisans alanlarına dair de kategoriler açılacak hem kontenjan açılan şehir bilgisi hem de kurumun talep ettiği personel istihdam sayısının kontenjan bilgisi sunulmaktadır.

Toplamda 805 kişilik kontenjan ile yapılacak olan memur alımı ve işçi alımları için iki ayrı başvuru şartı listesi hazırlanmış olup; adaylar kendi eğitim seviyelerine ve başvuru yapacakları unvanlara göre sunulan kriterleri göz önünde bulunduracaktır.

Başvuru Süreci

Adaylar T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan; 805 kişilik kontenjan açılan; 2828 kanunu ile gerçekleştirileceği beyan edilen memur alımı tercihleri kapsamında başvurularını bugünden itibaren tamamlayabilecektir.

En geç 21 Eylül 2020 tarihine kadar açık olan başvuru sistemi üzerinden beyan edilen her bilginin doğru olduğunu taahhüt ederek başvuru yapması gereken adayların; turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden online başvuru yöntemi ile işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

e-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan tercih işlemleri hakkında kılavuzda yer alan uyarı metninde yer alan ifadelere göre; e-devlet sistemine girişini yaptığınız tercihlerinizi doğruluğundan emin oluncaya kadar onaylamayınız. “tercihleri onayla ve bitir” butonu ile onayı yapılan tercihlerde değişiklik yapılması mümkün değildir. Adayların mağdur olmamaları için bu hususa özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir; ibaresi ile dikkat uyarısı ilan edilmiştir.

Başvuru Şartları

Her alım için ayrıca bir nitelik kodu ve özel başvuru sunulan geniş başvuru kılavuzunun adaylar tarafından tetkik edilmesi şarttır. 

Pozisyonlar olarak ilan edilen kategorisi üzerinden memur alımı tercihinde bulunacak olan adaylar için genel başvuru şartları; Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak, devlet yetkileri dahilinde zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmamış olmak, taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis hükmünü giymemiş olmak şartları aranmaktadır.

İşçi Kadroları için ayrıca kategorize edilen tercih işlemleri dahilinde adaylardan talep edilen başvuru şartlarına göre; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak, görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl veya sağlık hastalığı bulunmamak şartları genel başvuru şartları olarak talep edilmektedir.

Başvuruların akabinde sonuçların belirlenmesi için kura çekimi usulü ile tercih sonuçları tespit ve ilan edilecektir.

2828 sayılı kanun dahilinde istihdam edilecek olan adayların merak ettiği husus olan ilgili maddenin ne anlama geldiği bilgisi sıklıkla sorulmaktadır. 2828 sayılı kanun; korunmaya, bakıma veya yardıma ihtiyacı olan aile, çocuk, engelli, yaşlı ve diğer kişilere götürülen sosyal hizmetlere ve bu hizmetleri yürütmek üzere kurulan teşkilatın kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklar ile faaliyet ve gelirlerine ait esas ve usulleri düzenlemek amacı ile yürürlüğe alınmış olup; söz konusu alımlarda yer alan personel adaylarının da bu çerçeve dahilinde Sosyal Hizmetler alanında görevlendirilecekleri beyan edilmiştir.

Başvuru kılavuzu.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum