Akademik Tez Tartışması

Akademik Tez Tartışması

Erzincan Üniversitesi'nde bir doktora öğrencisi tarafından hazırlanan ve savunması yapılan doktora tezinin bölüm başlıklarının dahi diğer kaynaklardan birebir alındığı iddia edildi.

Tez içerisinde yer alan İngilizce bölümlerde hata olması, imla kurallarına dahi dikkat edilmemiş olması, bunların ötesinde tez içerisinde herhangi bir tezin ileri sürülmemesi, sadece var olan kaynakların bir derlemesinin yapılması ciddi tepki topladı.

YÖK'ten Açıklama
Bu gelişmeler neticesinde YÖK tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada “19.yy’da Osmanlıyı ziyaret eden yabancı yazarların eserlerinde Osmanlı halk hayatının derlenmesi” adlı tez ile ilgili herhangi bir onay verme yetkilerinin olmadığı belirtilirken YÖK'ün sadece yazılan tüm tezleri bir havuzda topladığı açıklamada ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden şikayette bulunulan bu tezi inceleme yetkisinin üniversiteye ait olduğu ifade edilirken yeniden inceleme yapılacağından da emin olunulduğu dile getirildi.

Ayrıca sosyal medya üzerinden verilen tepkilerde doktora yapan öğrencilerin sitemi de dikkat çekti. Öyle ki en basit hatalardan dahi tezleri reddedilen öğrenciler akademik olarak bir derlemeden ibaret olan bu tezin kabul edilmesini doğru bulmadılar.

Ancak diğer bir görüşe göre ise yasal olarak bu tezde herhangi bir sıkıntı bulunmaz iken bilimsel olarak büyük bir katkı sunmadığı dile getiriliyor. YÖK’ün çağrısı üzerine üniversiteden herhangi bir inceleme yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Ayrıca bu kişinin şimdi yardımcı doçent olduğunu da sizlere bildirelim.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.