Akşener 15 Temmuzdan Sonra İlk Resmi Başvuru

Akşener 15 Temmuzdan Sonra İlk Resmi Başvuru

Akşener 15 Temmuzdan Sonra İlk Resmi Başvuru Meral Akşener MHP’den ihracıyla ilgili Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk mahkemesine iptal istemiyle dava açtı.

Akşener’in avukatı Feridun Bahşi aracılığıyla Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak partiden ihraç kararına ihtiyati tedbir konulmasını istedi. Akşener verdiği mahkeme dilekçesinde 19 Haziran 2016 tarihli MHP 6. Olağanüstü Kurultayı'na giden süreci özetleyen Akşener değiştirilen ya da kaldırılan eski tüzük maddeleri̇ne göre işlem yapılamayacağını belirtti.

Meral Akşener MHP avukatı ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) Başkan Vekili Yücel Bulut'un da görevinden istifa etmesi gerektiğini savundu. MHP Tüzüğü'nün 73/2 maddesinde, "Her kademedeki disiplin kurulu üyeleri, kongreler ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Parti Grubu üyelikleri hariç olmak üzere, partide başka bir organ veya kurulda görev alamazlar, partiye bir hizmet bağı ile bağlı olamazlar ve partiden herhangi bir surette gelir sağlayamazlar." hükmünün bulunduğuna dikkati çeken Akşener dilekçesinde şunları kaydetti.

Bu hükme göre disiplin kurullarında görev yapan bir kişi, partinin herhangi bir kurulunda veya organında görev yapamayacaktır. Eğer partinin herhangi bir organ veya kurulunda görev yapacaksa da disiplin kurulu üyeliğinden istifa etmesi gerekir. Disiplin kurulları mahkemeler gibidir. Verdikleri kararlarda bağımsız, adil ve tarafsız olmak zorundadır. Kararları yasalara yönetmeliklere ve vicdanlarına göre kimsenin etkisi altında kalmadan ve taraf tutmadan vermek zorundadır.

MDK üyesi Bulut'un tarafsız olması gerektiğini belirten Akşener bunun aksine Bulut'un resmi sosyal medya hesabından da kendisi aleyhine ifadeler kullandığını aktardı. Akşener bir kişinin hem davacı vekili hem de karar organı olarak görev yapamayacağını bildirdi.

MHP eski milletvekili Akşener MDK tarafından kendisi hakkında verilen 8 Eylül 2016 gün ve 28 sayılı parti üyeliğinden kesin çıkarma cezası kararında, karara karşı başvuracağı hukuki yollar ve süreler açıkça gösterilmediğinden bu kararın usulü eksiklik yönünden de esasına girilmeden iptaline karar verilmesi gerektiğini iddia etti. Savunma i̇stem yazısında isnat edi̇len fi̇i̇l ve eylemleri̇n neler olduğu, her fi̇i̇l ve eylemi̇n tüzüğün 11. maddesini̇n hangi bendi̇ni̇ ihlal ettiğinin açıkça belirtilmeyerek savunma hakkının kısıtlandığını belirten Akşener, dilekçesinde MHP Merkez Disiplin Kurulunca "haksız ve hukuksuz olarak" verilmiş bulunan 8 Eylül 2016 gün ve 28 sayılı si̇yasi̇ parti̇ üyeliğinden kesi̇n çıkarma cezasının iptaline karar verilmesini istedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum