ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

19 Kasım tarihinde gerçekleştirilen ALES 2017 Sonbahar dönemi sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunu cevabı merak ediliyor.

Yılda iki kez gerçekleştirilen ALES sonuçlarının Aralığın 21’ine kadar açıklanması bekleniyor. Yapılan değişikliklerle ALES sonuçlarının 5 yıl geçerli olmasına bu sınav sonuçlarıyla birlikte başla-nacak. 

ALES’te Neler Soruluyor?

ALES sınavlarında tüm yükseköğrenim mezunlarının cevaplayacağı nitelikte oluyor ve sınav tarihin-den itibaren 5 yıl geçerli olacak. Adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleriyle sisteme girecek ve sı-nav sonuçlarını bu şekilde öğrenecekler. 

Adayların adresine gelmeyecek olan ALES sınav sonuç belgesi, adayları sisteme girip bakıp kendi istekleriyle bakmasıyla edinilebilecek. Birçok yüksek öğrenim kurumu sınav sonuçlarını otomatik olarak sistemden çekebiliyor. Bu yüzden yüksek lisans programlarına başvuru yapmak isteyen aday-lar puanlarını bu şekilde sistemden çekebilecek. 

Sonuçlar Türkçe ve İngilizce olacak ve sonuçlarda adayların sınav bölümlerine ait yanlış ve doğru cevapları yer alacak. ALES bu puanlara göre başarı sıralarını hesaplayacak. 

Sınav Kontrol Sistemi

ÖSYM adayların sınav sonuç belgelerini doğrulamak üzere sonuç belgesi kontrol işlemi sağlayabile-cek. Sistem üzerinden rastgele üretilen kod ile de takip edilebilecek sonuçlar üniversitelerin sistemle-rine otomatik olarak çekiliyor.

Ancak bazı üniversiteler kesin kayıt sırasında yine bu belgeleri istediği için fiziki evrak olarak çıktılarının alınması gerekebiliyor. Sınav sonuç belgesinin kontrolü ÖSYM sonuç sayfasından yapılabiliyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.