Ali Yalçın 4/C, 4/B ve Taşeron Sorunu Çözülmeli

Ali Yalçın 4/C, 4/B ve Taşeron Sorunu Çözülmeli

Memur-sen Başkanı Ali Yalçın Taşeron sorunu kadro güvencesi ile çözülmeli. İş Güvencesi (Kadro) olmazsa olmazımızdır.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Elazığ'da medya mensuplarının sorularını yanıtladı. "Taşerona kamuda güvence getirecek çalışmalarının, 4/C, 4/B ve memur işi yapan işçilerin sorunlarına da çözüm üretecek geniş bir konsepte yürütülmesi gerekiyor" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, temaslarda bulunmak üzere geldiği Elazığ'da yerel basına, '4/C'li ve taşeron çalışanlara' ilişkin bir demeç verdi. Yalçın, taşerona kamuda güvence çalışmalarının, 4/C, 4/B ve memur işi yapan işçilerin sorunlarına da çözüm üretecek geniş bir konsepte yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin gelişen ve değişen süreci içerisinde mutlaka ama mutlaka kamudaki düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi zorunluluk halindedir. Bu konuları açık yüreklilikle tartışabiliriz. Ama iş güvencesi konusunu tartışacağımız konuların içerisine asla almayız" ifadelerini kullandı.

Taşeronlara ilişkin güvence çalışmalarının son derece kıymetli ve yerinde bir çalışma olduğunu belirten Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, " Fakat bunun kabul oranın artması için 4/C' lilerin bu kapsamda kadroya kavuşturulması, 4/B'lilerin de taleplerini yerine getirilmesi gerek.

Memur işi yapan ve işçi kadrosunda bulunanlar memur kadrosuna aktarılması lazım. Yaptıkları işle attıkları imza ve bulundukları konum arasındaki ters orantının ortadan kaldırılması konusunda hükümetten olumlu adım beklediğimizi ifade ediyoruz" dedi.

Kamuda 4/A'lı, 4/B'li, 4/C'li, 4/D'li, 4/E'li gibi istihdam biçimlerinin olmasını doğru bulmadıklarını dile getiren Yalçın, "Bu aynı işi yapan ve aynı ortamı paylaşanların farklı statülerde bulunması son derece sakıncalıdır.

Onun için 4/A'lı ve 4/D'li olacak şekilde çalışanların işçi yada memur statüsünde çalıştırılması gerektiğini ifade ediyoruz. Sözleşmeliler olarak kamuda 4/B'li, 4 C'li çalışanlar ve memur işi yapan işçi kadrosunda bulunan işçi kardeşlerimiz, taşeronlarla beraber tartışmanın içerisine dahil edilmelidir.

1 Ocak 2018 itibariyle bu süreç noktalanacaksa, geçen toplu sözleşmenin sözleşme süresi bitmeden de buda bunun içerisinde çözülmelidir. Yani 4/C' liler taşeronlarla ilgili sürecin içerisinde tartışılmalıdır. Taşeronlara kamuda güvence konusunda yapılabilecek olumlu adımın içerisinde kabul oranın yükseltilmesi, çalışan kesimlerin geniş bir memnuniyete vesile olması açısından 4/C'lilerin bunun içerisine mutlaka dahil edilerek taleplerinin karşılanması ve kadro talebinin yerine getirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum