Alkol Ve Sigaraya ÖTV Zammı

Alkol Ve Sigaraya ÖTV Zammı

Meclise gelen torba tasarı pek çok ürün ve hizmete vergi zammı öngörüyor. Getirilen bu zamlar 2018 itibariyle geçerli olacak.

Alkollü içki ve sigaraya yüzde 10 ile 27,5 oranlarında ÖTV zammı geldi. Bu zamların tüketiciye ise yüzde 3 ile 6 oranında yansıması tahmin ediliyor. Yani sigara paket fiyatları ortalama 50 krş. zamlanacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Alkollü içkiler ile tütün ürünleri zamlandı. Daha önce 2016'ya girilirken gelen ÖTV zammı ile bu ürünler yüzde 10'a kadar zamlanmıştı. Şimdi bir zam daha geldi.

Alkollü İçeceklerde Vergi Zammı
Biranın vergi oranı yüzde 63'te sabit kalırken, asgari maktu vergi oranı arttırıldı. Yani bira yaklaşık yüzde 10 zamlanacak. Rakıda da aynı tablo yaşandı ve yüzde 10'luk zam bekleniyor. 
Yapılan bu vergi zammı sonucu alkollü içeceklerde yaklaşık yüzde 3-4 oranında bir zam yansıması bekleniyor.

Sigarada Vergi Zammı
Sigarada ise paket başı alınan vergi arttı. Bir dal sigara için artık 7 kuruş daha fazla vergi ödenecek. Yani paket başına alınan vergi 5,1 TL'den, 6,5 TL'ye yükseldi. Sigarada yaklaşık 27,5 vergi zammı yapılmış oldu.

Vergi zamları sonucu sigara fiyatları yaklaşık olarak yüzde 5-6 oranında artacak. Yani bu durum sigara fiyatlarında ortalama 50 kuruş zam anlamına gelecek. Tabi ürünlerin fiyatını belirleyen yine firmalar olacak.

Sarma Sigara Satana Hapis Cezası 
Sarma sigara içenler de vergiden kaçamayacak. Çünkü makaron veya yaprak sigara kâğıdına tütün sararak ticari amaçlı satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirildi. Artık sigara tiryakileri sarma sigara yerine bandrollü sigara alarak vergisini ödemek zorunda olacak. İdari para cezası da düzenleme ile öngörülmüş durumda.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.