Anayasa Tamam Sıra Taşeron İşçilerde

Anayasa Tamam Sıra Taşeron İşçilerde

2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonrasında Kamuda İstihdam Edilen Taşeron İşçiler Artık Haklarının Verilmesini İstiyor. Konu hakkında en son yapılan taşeron açıklaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. Erdoğan yaptığı açıkla

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinden sonra gündeme gelen "Kamuda istihdam edilen taşeron işçilerin kadroya alınması" konusunda ardı arkasına yapılan açıklamalar ve yasal düzenleme hazırlıkları son aşamaya geldi.

1 Kasım 2015 gününden önce çalışanları kapsayacak şekilde "Asıl işi yapan taşeronlar" ın istihdam edileceği vaadiyle yapılan genel seçimler geçilmişti. 22 Mart 2016 tarihinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada "Asıl işi yapan taşeron işçilerin yanı sıra yardımcı işi yapan taşeronlarada kadro hayırlı olsun" demişti. Bu açıklama sonrasında 720 bin taşeron bir umutla düzenlemenin yapılmasını beklemekteler.

İlk açıklamalarda kadroya geçirileceği bildirilen taşeronların beklentisi ilgili Bakanlar tarafından ardı arkasına yapılan açıklamalar sonrasında bir nebze düşüş gösterdi. Taşeron firmaların aradan çıkartılarak kamuda sözleşmeli statüye geçirilecek olan taşeron işçi düzenlemesi 2016 yılında tamamlanmadı.

16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği halk oylaması (referandum) öncesinde yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme son aşamasına gelmesine rağmen henüz yayınlanmadı. Bu düzenlemenin yayınlanmamasının sebebi olarak 657 sayılı DMK 'nın tamamen değiştirilmesi gösterilmektedir.

Referandum öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın en son taşeron açıklamasında "2017 yılında çözüme kavuşacaktır" demişti.

Anayasa değişikliğinin onaylanması sonrasında kamuda istihdam edilen taşeronlar düzenlemenin yapılmasını beklemekteler. Yaklaşık olarak 720 bin taşeron işçi ve ailesinin beklentisi olan düzenlemenin öncelikli olarak ele alınması gereklidir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum