AÖF Bahar Dönemi Kayıt Yenileme İşlemi

AÖF Bahar Dönemi Kayıt Yenileme İşlemi

Anadolu Üniversitesi bahar dönemi kayıt yenileme işlemi bugün başladı. Ülkemizde Üniversitelerde öğrenci sayısı 6 Milyonu geçmiş durumda. Bu sayının yaklaşık yarısı 3 Milyon kişi açık öğretim gitmektedir. Açık Öğretim Fakültelerine giden öğrenciler.

Anadolu Üniversitesi bahar dönemi kayıt yenileme işlemi bugün başladı. Ülkemizde Üniversitelerde öğrenci sayısı 6 Milyonu geçmiş durumda. Bu sayının yaklaşık yarısı 3 Milyon kişi açık öğretim gitmektedir. Açık Öğretim Fakültelerine gidenler için kısa bilgiler verelim.

AÖF Bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri  bugün 13. Şubat 2017 tarihinde başlamış olup 24 Şubat 2017 tarihi Cuma günü sona erecektir. AÖF bahar dönemi ara sınavları 15 – 16 Nisan 2017 Cumartesi Pazar günü düzenlenecektir. AÖF bahar dönemi final sınavları ise 27 – 28 Mayıs 2017 Cumartesi Pazar günü düzenlenecek. Açık Öğretim yeni yönetmeliği 2017 yılından itibaren geçerli olup tek ders sınavları için 15 Temmuz 2017 Cumartesi düşünülmektedir.

Türkiye’ de her iki öğrenciden biri Açık Öğretimde okumakta olup ikinci öğretim, açıköğretim, uzaktan öğretim, lisansüstü, önlisans v lisans olmak üzere toplamda AÖF kayıtlarına göre 3 Milyon 309 bin kişi açık öğretimde okumakta. Türkiye geneli üniversiteli öğrenci sayısı ise 6 Milyon 670 bin kişi öğrenim görmektedir.

İş hayatına atılmak meslekte bulunduğu konumdan bir üst göreve yükselmek yükselme sınavlarına katılmak veya  askerliğini tecil etmek isteyenlerin açıköğretim fakülteleri veya liselerini tercih etmesi öğrenci sayısının artmasında önemli etken olmuştur. Mezuniyette örgün öğretimi bitiren öğrencilerin aldığı diplomalardan bir farkı olmadığı için son yıllarda pek çok kişi üniversite açıköğretimi’deki bölümlere gidiyor.

Açık öğretim fakülteleri dışında üniversitelere uzaktan eğitim programları’ da açmaya başladı. Bu programların farkı, dersleri akademisyenler internetten ya canlı olarak ya da video ile anlatıyor. Öğrenciler de bu dersleri takip edebilmekte. Yüz yüze işlenen derslerde üniversite hocalarına sorular yöneltilebiliyor ve hocalar yanıtlıyor.

Öğrenciler evlerinde işlerinde otobüste, otelde, nerede olursa olsun zaman ve mekandan bağımız  öğretim elemanını internette bir araya getiren uzaktan öğretim programlarına katılabilmekte olup örgün öğretime devam eden öğrencilerle aynı imkanlardan yararlana bilmekte. Bu nedenle uzaktan öğretim programlarına da her geçen yıl öğrencilerin ilgisi hız kaybetmeden artmaktadır.

Yükseköğretim Kurulu'nun verdiği bilgiler göre 2016-2017  Türkiye'deki üniversitelerin açık öğretim lisans programlarında 1 milyon 900 bin  önlisansta ise 1 milyon 405 bin  öğrenci kayıtlıdır. Uzaktan öğretim lisans programlarında 27 bin 570, Önlisansta 34 bin, yüksek lisansta 25 bin  olmak üzere toplam 86 bin civarında öğrenci öğrenim görmekte. Yüksek Öğretim Kurulu ( YÖK ) Açıköğretim fakülteleri üç üniversitede yer almakta bunların başında ise Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi olmak üzere son zamanlarda açılan İstanbul Üniversitesi buna dahil edilmiştir. İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bu anlamda uzaktan eğitim vermenin adresi haline gelmiştir. Kayıt yenilemek için Anadolu Üniversitesinin resmi web sitesine girerek zamanında girişlerinizi yapınız.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.