AÖF Sınavsız Giriş Hakkı

AÖF Sınavsız Giriş Hakkı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi almış olduğu bir karar ile örgün eğitim okuyan veya açıköğretim fakültesinden (AÖF) mezun olan öğrencilere ikinci üniversite için sınavsız giriş hakkı tanındığını belirtmiştir. Bu konu ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmış

Açıköğretim fakültesi Balıkesir büro yöneticisi Necati Eroğlu, öğrenciler için sınavsız giriş hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Necati Eroğlu Türkiye genelinde 105 bürolarının bulunduğunu belirterek öğrencilerin gerekli bilgileri bürolardan öğrenebileceklerini belirtti. Ayrıca öğrencilerin internet ortamında kendilerinin de ön başvuru yapabileceklerini aktardı.

Yapmış olduğu bir diğer açıklamada Anadolu Üniversitesinin herhangi bir bölümünden mezun olan (Açıköğretim fakültesi dahildir) ya da örgün üniversite okuyan öğrenciler için 37 önlisans ve 18 lisans bölümünü sınavsız ve şartsız olarak okuma imkanı sunduğunu belirtmiştir.

Şu anda Türkiye genelinde en çok tercih edilen bölümlerin İlahiyat ve Adalet bölümleri olduğunu söylemiştir. Yine Türkiye genelinde bir milyona aşkın öğrenciyi internet ortamında e-kampüs sistemi ile ders çalışma olanakları sunulduğunu eklemiştir.

Sınavsız başvuru yapmak isteyen adayların Anadolu Üniversitesi'nin sunmuş olduğu ikinci üniversite fırsatını kullanması gerekmektedir. Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde eğitime olanağı bulunmaktadır. Fakat aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programına devam etme şansı bulunmamaktadır. Açıköğretim sisteminde bir bölümün öğrencisiyken 2. üniversiteden yararlanılamaz. Ayrıca 2 yıllık bir bölümden mezun olanlar 2. üniversite kapsamında 4 yıllık bölüme kayıt yaptıramazlar.

Sınavsız olarak açıköğretim fakültesinde eğitim almak isteyen adayların 5-18 Eylül 2017 tarihleri arasında AÖF büroları üzerinden başvurularını yapmaları gerekmektedir. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi resmi internet sitesi üzerinden Kayıt Otomasyonu bağlantısı "İkinci Üniversite" linkine tıklayarak sınavsız olarak başvuru yapılmış olacaktır. İnternet üzerindeki başvurudan sonra gerekli belgeleri hazır edip banka ödemesini yatırarak AÖF Bürolarını ziyaret etmek gerekmektedir.

Yapılan yeni düzenleme ile beş programın daha üniversite eğitiminin kapsamına girdiğini belirten Necati Eroğlu, bu bölümlerin Acil Durum ve Afet Yönetimi, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, İlahiyat, İşletme ve Uluslar Arası İlişkiler programlarının da sistemde açıldığını söyledi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Balıkesir bürosu olarak çok yoğun bir dönem geçirdiklerini ve tanıtım günlerinin olduğunu söyledi. 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum