Araç Sahipleri Muayene ve Sigortaya İlişkin Çok Önemli Haberimiz

Araç Sahipleri Muayene ve Sigortaya İlişkin Çok Önemli Haberimiz

Maliye Bakanlığının 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olan yeni trafik sigortası tavan uygulamasında detaylar. Muayeneden geçmeyecek araçların hangi şekilde muayeneden geçmeyeceği Ulaştırma Bakanlığı tarafından ayarlanmış olup…

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat 12 Nisandan itibaren yürürlüğe girmiştir. Araç sahipleri tavan fiyat uygulaması ile primler ne kadar oldu. Geçen yıl ile bu yıl karşılaştırıldığı zaman vatandaşın cebinden çıkacak para ne kadar.

2017 Ocak ayı başında ortalama zorunlu trafik sigortası primi 630 TL iken 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren ortalama tavan fiyat % 40 düşerek 440 TL’ye kadar gerilemiştir. Zorunlu trafik sigortasının bir anda % 40 gerilemesi sebebiyle sigorta acentelerinin 2017 sonuna kadar 2,3 Milyar TL kardan zarar etmesi endişesi duyulmaktadır.

Ortalama trafik sigortası indirimi acentelere göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı tavan fiyatı ile mukayese edildiğinde toplamda %50’ye kadar indirim sağlandığından dolayı bir çok sigorta acentelerinin Genel Müdürleri açıklamalarda bulunarak 2018 yılında sigorta acentelerinin kayıpları telafisi olmayacak şekilde zarar edeceğini duyurdular.

Zorunlu trafik sigortaları devlet ile vatandaş arasında aracı bir şirket olduğundan dolayı sigorta poliçelerini 2017 yılında tüm acenteler peşin alma yoluna gidildi, fakat peşin uygulama nedeni ile sigorta yaptırmak isteyen araç sahiplerinin maddi imkanlarının dar olduğu ve peşin alınan sigortalarda bir hayli zor olduğunu görünce taksitli satışlara çevirdiklerini söyledi.

Tavan fiyat sigorta acentelerini zor duruma koyduğundan dolayı Maliye Bakanlığına ve Hazine Müsteşarlığına çağrıda bulanan sigorta acenteleri Genel Müdürleri gelin bunun orta yolunu bulalım. Ne biz zarar edelim ne devlet nede araç sahiplerimiz bu zarardan nasip alsınlar, dedi. 2018 yılında tavan fiyat uygulaması ile sistemin çok büyük zarar vereceğini aktardılar.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 3 Temmuzdan itibaren geçerli olacak sisteme göre Muayeneye girecek araçların plakalarının (52’Santimetre uzunluğunda ve 11 santimetre genişliğinde) olmadığı taktirde HGS sisteminden cezaların yanlış yazıldığına yol açtığını ve TÜVTÜRK’e gönderilen yazımızda plakalarını bu şekilde düzenlemeyen araçların ağır kusurlu olarak muayeneden geçirmeyin talimatı verildi.

Muayeneden araçlarının geçilmesini isteyen araç sahiplerinin plakalarını bu standarda göre hazırlayarak TÜVTÜRK e muayenesi kabul edilecek. Merdiven altı hazırlanan araç plakları ise kesinlikle muayeneden geçmeyecek.

Plakalar Trafik Şube Müdürlüklerine başvurmaları halinde form doldurularak 31 TL standart plakalar 15 dakika içinde temin edilecektir. Formu dolduran araç sahipleri il ve ilçelerde (TŞOF) kayıt tescil bürolarında 31 TL karşılığında plakaları değiştirileceği kaydedildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.