Aralık Ayı İtibariyle ETBİS Hizmete Açıldı

Aralık Ayı İtibariyle ETBİS Hizmete Açıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi olan ETBİS’in hizmete açıldığı duyuruldu.

Bu sistem sayesinde e ticaret sitelerinin de kayıt altına alınacağını ifade eden Bülent Tüfenkçi, böylece kayıt dışılığın önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti.  Kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenlerin ise cezaya muhatap olacağını ifade etti. 

E-Ticarette Kayıt Dönemi
Bakan Tüfenkçi, 46.2 milyon internet kullanıcısı olduğunu belirterek, e-ticaret potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Ancak yine de e ticaret potansiyelinin yüzde 8.5 iken, Türkiye’de 3.5 olduğunu söyleyen Tüfenkçi, bunun sebebi olarak ise yaşanan güvenlik endişelerini gösterdi. Güven algısının iyileştirilebilmesi içinse ETBİS sisteminin oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. 

ETBİS düzenlemesi ile e-ticarette yaşanan sorunları çözümlemek ve e ticaret hacmini arttırmayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Tüfenkçi, bu durumun ekonomiyi de iyileştireceğini ifade etti. 
Ülkemizin dijitalleşen dünyada yer alabilmesi için e ticaretteki rekabetin de arttırılması gerektiğini söyleyen Tüfenkçi, bunun içinse başarılı ve başarısız ticari aktörlerin ayrılması gerektiğini ifade etti. 

ETBİS’e Bildirim Yapmak Zorunlu
ETBİS’in hizmet açılması ile birlikte 01.12.2017 tarihi itibariyle e ticaret işletmelerinin bildirim yükümlülüğü doğuyor. Yeni düzenlemeye göre 30 gün içinde e ticaret siteleri kayıt ve bildirimde bulunmak zorunda. Bu sisteme girilen bilgiler ile vatandaşların da bilgilendirileceğini söyleyen Tüfenkçi, bildirimde bulunmamanın ise 5 binden 20 bine kadar idari para cezası ile cezalandırılacağını ifade etti.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.