Artık İlaçları Robotlar Verecek

Artık İlaçları Robotlar Verecek

Gelişen robotik teknoloji artık eczanelerde de kullanılmaya başlayacak. Bu teknoloji sayesinde hastalara yanlış ilaç verme dönemi de tarihe karışmış olacak.

Dünyada uygulanan bu yöntem ise ülkemize yeni girmeye başlıyor. Eğer tam manasıyla sistem kurulabilirse bir robotik kol aracılığıyla ilaçlar hastalara verilebilecek. 

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan yaptığı açıklamalarda bu teknoloji sayesinde 10 bin kutunun bilgisayara depolanabileceğini ifade etti. 

Hizmet Kalitesi Artacak
Orhan yaptığı açıklamalarda eczacılık mesleğinin artık danışmanlığa doğru kaydığını ifade etti. Zira doktorların yazdığı ilaçların dışında birtakım diğer ürünler de eczanelerde satılmaya devam edilmekte. Eğer bu uygulamaya geçilirse bu durumda danışmanlık hizmetinin daha iyi verilebileceğini aktardı. 

Nitekim bu uygulama ile birlikte büyük oranda zaman tasarrufu sağlanabilecek. Bu da danışmanlık hizmetinin daha iyi verilmesini sağlayacaktır. 

Eczacılık Mesleği Bitmeyecek
Bu robot eczacı filmlerde gördüğümüz tarzda bir robot olmayacak. Bilgisayara yüklenen bir yazılım sayesinde hizmet veren robotik bir ünite olacak. Dolayısıyla verilen komutları yerine getirecek ve doğru ilacı bulup getirecek. İşte bu sebeple eczacılık mesleğinin sona ermesi gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır. 

Ülkemizde bu sistemin kurulmasının ise biraz zaman alabileceğini söyleyebiliriz. Zira bu sistem dünyada da yeni kullanılan bir sistem olma özelliği taşıyor. Robotik ünite uygulaması ile birlikte eczacıların da işlerinin kolaylaşacağını söylemek mümkün olacaktır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.