Asgari Ücret Komisyonu 2017 Zammı

Asgari Ücret Komisyonu 2017 Zammı

Asgari Ücret Komisyonu 2017 Zammı için Hükumetin ve İşverenin 2017 Asgari ücret zam pazarlığı öncesi ve Asgari ücretli çalışan milyonların beklentileri.

Kanayan yara asgari ücretli çalışan. Ülkemizde 10 Milyonun üzerinde asgari ücretli çalışmakta yine ücret pazarlığı masaya yatırılıyor.

Enflasyonun altında ezilen asgari ücretlilerin beklentileri insan onuruna yakışır bir hayat standardına ulaşmak için emeklerinin karşılığını almak isteyen milyonlarca işçi, taşeron, kuruluşlarda çalışan zar zor ay sonunu getiren asgari ücretlinin beklentilerine hükümet ve işverenler 2017 maaş zammında çare olacaklarmı.

2016 yılında asgari ücretli çalışana %30 zam yapıldı ancak alınan maaş ve zam oranına bakıldığında TÜİK raporunda asgari ücretlinin eline net 1600 TL geçmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunulmuştu. Bu yılın zam pazarlığında hükümetin teklifinin 100 TL olacağı bilgisi kulislerde konuşulmakta, işverenin ise teklifi 50 TL olacağı yönünde. Buna göre asgari ücretli hükümete göre 1. 400 TL + agi işverene göre ise 1.350 TL + agi olarak ön görülmekte.

Asgari ücret tespit komisyonu düşünülen 2017 zammın işveren açısından net 1. 350 brüt 1. 774 TL olursa işverene maliyeti 2016’ ya göre zorlayacağını söyledi. Hükümetin sunacağı teklife göre 1. 400 TL ile işverenin maliyeti düşürmek için işçisini fazla mesai yaptırarak, maliyeti yükselten insan gücünü azaltarak işten çıkartma yoluna başvuracakları gelen haberlerde yer almakta ancak hükümetin devlet katkısını göz önünde bulunduracak olursak bunun sadece söylemden ibaret olduğunu söylemeliyiz.

Devlet katkısı : 2016’ da başlayan 100 TL’ lik her bir işçi için işverene 2017’ de devam etmesi beklenmekte, ayrıca hükümetin almış olduğu önlemlerin arasında agi uygulamasa iaşe bedeli ve vergi dilimi yüzünden asgari ücretlinin 1. 300 TL net ödenen ücretten düşmemesini bu yılda engellemeyi planlamaktadır.

Örneğin asgari ücretliye 100 TL zam verilmesi halinde : İşsizlik sigorta fonu : 17.73 TL,  SGK pirimi  248 TL, Agi 132, 96 TL, gelir vergisi 132, 08 TL net ödenecek tutar 1. 400 TL, brüt ise 1. 772 TL olacak.

Devletimizin ve işverenlerimizin asgari ücretliye yapılmak istenen zammın bir an önce başlanarak en son kritik aşamaya gelinmeden önce hayat pahalılığı ve insanca yaşamak istiyen milyonlarca asgari ücretlinin ne kadar zor şartlarda yaşadıklarını ve ona göre zam pazarlığının devam edilmesi gereklidir.

Devletimiz üç ayrı ayakta işverenin yükünü almakta umarız işverenlerimiz çalışan emek harcayan asgari ücretli kardeşlerimizi sevindirir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.