Asgari Ücret Temmuz'da 5.000 TL'yi Geçecek İddiası! Taraflar Bir Araya Geliyor

Asgari Ücret Temmuz'da 5.000 TL'yi Geçecek İddiası! Taraflar Bir Araya Geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından asgari ücrete Temmuz 2022’de ek artış için çalışma yapılıyor açıklamasından sonra taraflar bir araya geliyor. 5.000 TL’yi geçmesi beklenen asgari ücrette kim ne diyor?

Asgari ücret zammı konusunda ardarda gelen açıklamalar gerek çıtayı yükseltti gerekse Temmuz'da ek artış ihtimalini artırdı. Doğrudan 8 Milyon çalışanı, dolaylı olarak da tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücrete Temmuz'da ek zam gelip gelmeyeceği konusu merak ediliyor. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in çalışma yapılıyor açıklamasından sonra gözler yapılacak toplantılara çevrildi.

Asgari ücret zammında taraflar bir araya geliyor

Temmuz'da ek artış isteyen Türk-İş, çalışma yapıldığını belirten Bakanlık ile işveren kesimi bir araya gelecek. Asgari ücrete yapılacak artışın işveren tarafından değil devlet tarafından vergi indirimi vb. olarak yapılması isteniyor. SGK primi olsun, diğer düzenlemeler olsun artışın neredeyse sağlanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

5.000 TL’nin üzerine çıkacak

Asgari ücrette artışın bir takım vergi ve diğer düzenlemeler ile en az 5.000 TL’nin üzerine çıkması ilk hedef. Çalışanlar bu artışın da çok az olduğunu ve böylesine yükse bir enflasyonda % 10-20 artışın yeterli gelmeyeceğini düşünüyor.

Bu kapsamda yüzde 10'lu artışla 4.678 TL, % 20'lik artışla da 5.103 TL artış varsayılıyor. İşveren tüm artışın devlet tarafından ek vergi yükümlülüğü olmadan karşılanmasını bklerken işçi kısımı ise bu artışı da az buluyor. Enflasyon oranlarına bakıldığında en az % 50 daha artışın şart oduğu ifade ediliyor.

Siz ne kadar artış olsun derdiniz?

Sizler de bu yazımızda asgari ücrete Temmuz'da ne kadar artış yapılmasını düşünüyorsunuz. Asgari ücrette artış olmaması, memur ve emeklilerin maaşlarında da ek vergi yükü anlamına gelecek ve Temmuz artışlarının bir kısmı daha almadan vergi kesinti miktarı artacaktır. Bu kapsamda asgari ücrette artış sadece 8 milyona yakın çalışanı değil, memur, emekli ve diğer tüm vatandaşları çok yakından ilgilendirmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum