Asgari Ücret Zammında Sonuç Çıkmadı! Net 6.391 TL Olması Gündemde

Asgari Ücret Zammında Sonuç Çıkmadı! Net 6.391 TL Olması Gündemde

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı tamamlandı. 2. toplantıdan da sonuç çıkmadığı açıklaması geldi. İşte asgari ücret zammında son dakika güncel tüm gelişmeler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda dün yapılan toplantıdan sonra bugün de ikinci toplantı Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından bugün gerçekleştirildi. Komisyon toplantısı sonrasında açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgar şu an için “Net bir sonuç çıkmadı” açıklamasında bulundu.

Asgari ücrette NET bir sonuç henüz yok

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat tarafından toplantı sonrası yapılan açıklamada özellikle net bir sonuç çıkmadığı ifade edildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 1 Temmuz 2022 itibarıyla yeniden yeni bir toplantı yapmasını beklediklerini dile getirdi.

Asgari ücretteki güncel durum

Yapılan açıklamada güncel olarak şu an itibarıyla asgari ücretin brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olduğu belirtildi. Yüzde 50’lik artış sonrasında güncel durum ifade edildi. Bir işçi için maliyetin 5.879 TL olduğu belirtildi. 777,62 TL’nin SGK primi, 100,80 TL’nin de işveren işsizlik sigorta fonu kaleminden ibaret olduğu ifade edildi.

Güncel asgari ücret açlık sınırının altında kalmasın

Türk-İş tarafından Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı miktarları da açıklanmıştı. Haziran’da 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 20 bin 818 TL olmuştu.  Açlık sınırı da 6 bin 391 lirayla asgari ücretin 2 bin 137 TL üzerinde olduğu açıklanmıştı. Bu kapsamda asgari ücrete NET ve kesin zammın kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

Bu kapsamda asgari ücretin 6 bin 391 TL’nin altında kalmaması özellikle masada yer aldı ve Türk-İş tarafından ele alındı. Asgari ücretteki net artışa dair yeni toplantı veya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir açıklama geldikçe sizlere ileteceğiz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum