Asıl İşi Yapan Taşeronlar Nasıl Tespit Edilecek

Asıl İşi Yapan Taşeronlar Nasıl Tespit Edilecek

6 Şubat 2016 Tarihinde Taşeron İşçilerin Son Durumları İle İlgili Derleme Haberimizde Kimler Asıl İşi Yapan Kapsamında Sayılacak Sizler İçin Açıklayacağız. Kamu Kurumlarında Çalışan Taşeron İşçiler Nasıl Ayrılacak.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak sizlerin en çok merak ettiği konularda haberler yapmaya devam ediyoruz. Google aramalarında günlerdir en çok aranan konu asıl işi yapan taşeron işçiler hangileri? Kurumlar arasında asıl işi yapan kavramında farklılıklar olacak mı? Asıl işi yapanlar nasıl tespit edilecek? Taşeron işçilerde ki son durum nedir?

Asıl işi yapan taşeronları belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim öncesinde verdiği vaatle başlayan taşeron işçilere kadro sürecinde, Bakan Naci Ağbal’ın son açıklaması ile 21 Mart 2016 tarihinde sona ermesi beklenmektedir.

Bakanlar Kurulu Kamu Kurumları, Belediyeler, Bankalar için ayrı ayrı hizmet satın alınması yöntemiyle hangi işleri dışarıdan taşeron işçi olarak alınacağını belirtecek. Dışarıdan uygun görülen hizmet alınması yöntemi dışında çalıştırılan taşeron işçiler ise asıl işi yapan taşeron olarak sayılacak.

Yani Bankalara temizlik işi satın alınması için izin verilmesi halinde, güvenlik elemanları asıl sayılacak ve kadroya geçirilecekken diğer kurumlarda güvenlik görevlisi taşeron alınmasına izin verilmesi halinde yardımcı işler sayılacak ve kadroya alınmayacaklar.

Kurumlarda resmi idarenin görmesi gereken işleri taşeronlara gördürüyorsa bu kişilerin tamamı kadroya alınacak. Fakat her kurum için ayrı ayrı asıl işi yapanların belirlenmesi beklenmektedir. Bir kurumda asıl işi yapan işçi diğer kurumda yardımcı işler olabilecek.

Önceden de belirtildiği gibi asıl işi yapan guruplar şöyle beklenmektedir: Karayolları Genel Müdürlüğünde yol yapımında çalışan personelin, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık personelleri, kurumlarda çalışan teknik personeller, Belediyelerde çalışan şoför, zabıta ve arazide çalışan personelin, Ptt de dağıtım işi yapan personelin, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki gençlik liderleri ve antrenörler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında bakım elemanları ve anneler olarak çalışan personel gibi pozisyonlarda çalışanları kapsayacağı belirtilmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum