Askerlik Süresi Kısalıyor Mu

Askerlik Süresi Kısalıyor Mu

15 Temmuz hain darbe girişimi bazı önemli değişikliklere gidiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki yapı tamamen değişiyor. Darbe girişimi sonrası binlerce kamu personeli hakkında soruşturma başlatılmış.

Darbe girişimi sonrası binlerce kamu personeli hakkında soruşturma başlatılmış ve binlerce kamu personeli alınmıştı. Yapılan değişiklikler sadece kamu personelini kapsamıyor. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere devlete ait kurumlarda da değişikliğe gidiliyor. Örneğin Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanına; kuvvet komutanlıkları ise Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacak. MİT Müsteşarlığı’nın da Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması düşünülen planlar arasında.

İlk olarak Genelkurmay yerleşkesinin içinde bulunan Milli Savunma Bakanlığı, başka bir binaya taşınacak. Milli Savunma Bakanlığın’da da köklü değişikliklere giden meclis, askerlik süresinin de kısaltılması yönünde çalışmalar yapıyor. Yakın bir zamanda başlatılan profesyonel askerlik çalışmaları hız kazanacak ve ilerleyen dönemlerde bu daha da çok yaygınlaşacak. Zorunlu askerlik süresi kademe kademe azaltılacak.

Ordunun; eğitim, sağlık gibi hizmetlerini bakanlık karşılayacak. Milli Savunma Bakanlığın’da önceden sadece bakan, bakan yardımcısı ve danışmanı sivil bir şekilde geziyordu. Şimdi ise bu sistem değiştirelecek ve ağırlıklı olarak sivillerin olduğu bir sistem getirilecek.

Askeri liseler alanında da çalışmalar devam ediyor. Askeri liseler kapatılacak, harp okulları eğitim vermeye devam edecek. Harp okullarına girişlere imam hatipler ve meslek liseli öğrenciler de dahil olacak.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum