Aynı Anda Birden Fazla Sigorta Mümkün

Aynı Anda Birden Fazla Sigorta Mümkün

Çalışanlar hem SSK’lı olduğu gibi hem de Bağ-Kur’lu olabilir. Peki bu sistem nasıl işlemektedir? Yüksek aylık kazancın detayları haberimizde…

SSK’lı olarak bir işyerinde çalışmakta olan birisi, SSK’lı çalıştığı yer dışında kendisine ait bir işyeri açabilir ve Bağ-Kur’lu olarak ek iş serüvenine atılabilir. Bu süreç içerisinde de hem SSK’lı hem de Bağ-Kur’lu olmanın avantajlarını taşır.

Avantajları saymak gerekirse; prim günleri ve prime dayalı esas kazançları yüksek olduğundan dolayı aylık kazancı da doğru orantılı olarak yüksek olur. Burada gereken tek şey girişimci bir kişilik. SSK’lı olarak çalıştığı işyeri dışında arkadaşlarıyla kurduğu bir şirkette Bağ-Kur’lu olarak çalışabilir.

Hem SSK’lı hem de Bağ-Kur’lu olmanın yolu 2011 yılında açıldı. Yapılan değişikliğe göre aynı zaman diliminde birden fazla sigortaya sahip olma hakkı doğdu. Örneklerini de verdiğimiz gibi birden fazla sigorta, yüksek maaşın da bir başlangıcı olarak kendini gösterdi.

Bu düzenleme yapılmadan önce birden fazla sigortaya sahip olma hakkı mümkün değildi. Yapılan düzenlemeler sonrası, kişi kendi işyerinde çalışmaya devam ettiği gibi başka bir yerde de çalışarak hem SSK’lı hem de Bağ-Kur’lu olmuş oluyor. Fakat bu süreç içerisinde kişi SSK’lı sayılıyor. Genel anlamda düşünüldüğünde en büyük avantajı, birden fazla sigortası olduğu için emekli maaşının da doğru orantılı olarak yüksek olmasıdır.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nda çakışmaları inceleyelim. Kişi devlet memurluğunun dışında kısmi süreli bir işte çalışıyorsa, her ne kadar SSK primi ödense de, Emekli Sandığı olarak kabul ediliyor. Eğer hem SSK hem de Bağ-Kur primi ödeniyorsa kişi SSK’lı sayılıyor.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.