Aynı Anda İki Üniversite Okumanın Şartları

Aynı Anda İki Üniversite Okumanın Şartları

YÖK tarafından 2016 yılında alınan karara göre aynı anda iki örgün üniversite okumak mümkün. Peki bunun şartları ne? Başvuracak adaylar nasıl bir yol izlemelidir. 4 Yıllı lisans öğrencileri 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih edebilirler mi?

Aynı Anda İki Üniversite Okunabiliyor. Bu anlamda öğrenciler aşağıdaki gibi yollar ile 2 üniversite birden okuyabilirler.

Son yıllarda artan üniversite sayısı tek bir bölümden mezun olmayı basit hale getirmektedir. 2016 yılında çıkan yasayla aynı anda iki örgün öğretim programından mezun olmak mümkün hale geldi.

Peki aynı anda iki üniversitede okumak nasıl mümkün oluyor? Bu durum için özel şartlar var mı?

YÖK tarafından 2016 yılında yapılan bir açıklama kapsamında aynı seviyede iki örgün öğretim programına kayıt yaptırmak mümkün hale geldi.

Buna göre herhangi bir üniversitenin örgün öğretiminde makine mühendisliği okuyan bir öğrenci 2 yıllık inşaat bölümü ya da ön lisans programlarından birinde öğrenim görebilecek.

Yine açık öğretim ve örgün öğretimde farklı bölümlerde eğitim alınabilecek. Ancak açık öğretimde sosyoloji okuyan bir öğrenci örgün öğretimde de sosyoloji eğitimi alamayacak.

Bölümlerin farklı olması ve ikinci tercih edilecek bölümün diğerinden daha düşük düzeyde olması şartı aranıyor. 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.