Aynı Anda İki Üniversiteye Kayıt yapılıyor

Aynı Anda İki Üniversiteye Kayıt yapılıyor

Adayları bilgilendirmek için hazırlanan haberimizde her yönleriyle aynı anda 2 lisansüstü eğitim şartlarını sizler için hazırladık.

Günümüzde artık birçok kişi üniversite mezunu olmakta bununla da yetinmeyip ikinci üniversite eğitimi almakta ya da lisansüstü eğitim almaktadır. Bu kapsamda ÖSYM tarafından belirlenen birtakım kurallara göre ikinci üniversitede eğitim almak mümkündür. İşte bu kurallar hakkında sizlere birtakım bilgiler vereceğiz.

Aynı Anda İki Lisans Eğitimi
Hali hazırda örgün öğretimde lisans eğitimi alan bir kimsenin aynı üniversite ya da farklı üniversitede lisans düzeyinde bir örgün öğretime kayıt yaptırması mümkün değildir. Dolayısıyla bunlar arasında bir seçim yapılması gerekmektedir. Ancak eğer kişi örgün öğretimde okuyor ise bu durumda açık veya uzaktan öğretim programlarına katılabilir ve buradan da aynı anda mezun olabilir.

Farklı Eğitim Düzeyleri
Bir öğrenci aynı seviyede olan iki örgün öğretimi aynı anda alamaz iken farklı seviyede olanları alabilir. Örnek olarak verecek olursak bir üniversitede lisans eğitimi alan bir kişi aynı ya da farklı üniversitede ön lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilir.

İki Yüksek Lisans
Eski düzenlemelere göre aynı anda iki yüksek lisans yapabilmek mümkün olmaktaydı. Ancak yeni düzenleme ile birlikte buna imkân tanınmamaktadır. Dolayısıyla birisinden ilişik kesilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda dondurma işlemlerine de izin verilmediğini de belirtmek isteriz.

Harç Zorunluluğu
Bilindiği üzere üniversitelerde artık birinci öğretimlerden harç alınmamaktadır. Sadece ikinci öğretimlerden harç alınmaktadır. Ancak ikinci lisans eğitimi alan kimselerden harç alınmaktadır. Örnek olarak verecek olursak 1 lisans derecesi bulunan kimsenin ikinci lisansa başlaması durumunda dönemlik olarak 150 TL civarında bir harç ödemesi gerekmektedir.

Aynı zamanda açık öğretimde okuyan kimselerin de ikinci bir üniversitede okuyup okumadıklarına bakılmaksızın dönemlik olarak harç yatırmaları gerekmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki bu harçlar diğerlerine nazaran biraz daha yüksektir.

Aynı anda iki programa kayıt yaptırma hakkı bulunan kimselere harç çıkması durumunda harç ödenecek olan kurum son kayıt yaptırılan kurumdur. Dolayısıyla ilk kurumdan da harç istenilmesi durumunda dikkatli olunması ve bu durumun izah edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hakkınızı almak için bir hayli uğraşmanız söz konusu olabilir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.