Bakan Açıkladı! Bazı Sınıflarda Yüz Yüze Eğitim Yapılacak

Bakan Açıkladı! Bazı Sınıflarda Yüz Yüze Eğitim Yapılacak

Son dakika Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitim kararı sonrasında bazı kademelerde yüz yüze eğitim yapılacağını açıkladı. İşte koronavirüs tedbirleri kapsamında açık olacak sınıflar.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son dakika okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitimin tüm kademelerde olduğu gibi özel ve devlet okullarında kapalı olacağını açıklamıştı. Fakat son yayımlanan yazı ile MEB okul öncesi okulları ve kreşlerin açık olacağını belirledi. Okul öncesi okulların ve kreşlerin açık kalabilmesi için bazı şartları yerine getirmiş olması gerekiyor.

Covid-19 salgını sürecinde Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 8 Ekim 2020 tarihli yazısı ile okul öncesi eğitim kuramlarının tamamında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacağı belirtilmiş olup Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün yazısı 21 Ekim 2020 tarihli yazısı ile de salgın dönemlerinde okul öncesi eğitim kuramlarında yapılacak yüz yüze eğitime ilişkin hususlara açıklık getirilmişti.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 19 Kasım 2020 tarihli yazısında ise resmî ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kuramlarındaki tüm eğitim ve öğretim faaliyetlerine 20 Kasım 2020 - 04 Ocak 2021 tarihleri arasında uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği ve resmî ve özel tüm okul öncesi eğitim kuramlarında etkinlikler şu şekilde planlanmıştı.

İlkokul, Ortaokul ve Liselerde Yapılacak Etkinlikler

İlkokullarda, ortaokullarda ve ortaöğretim kurulularında tüm derslerin canlı sınıf uygulamaları, TRT EBA TV, EBA portal ve açık kaynaklı diğer güvenilir platformlar üzerinden uzaktan eğitim yoluyla işleneceği belirtilmiştir. Ancak Bakanlık ile ilgili kurumlar arasında yapılan istişareler sonucunda resmi ve özel tüm anaokulu, anasınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir açıklaması yapıldı.

Yüz Yüze Eğitim Kapsamı ve Şartlar

Haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati süreyle aralıksız yüz yüze eğitim yapılacak ve bir etkinlik saati 30 dakika olacak şekilde planlanacaktır.

Okulun fiziki imkânları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecektir.

Fiziki imkânları uygun olan okul öncesi eğitim kuramlarında salgın ile ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecektir.

Çocukların ev ortamında da desteklenmesi amacıyla TRT EBA İlkokul kanalında her gün yayınlanan FBA Anaokulu kuşağını takip etmeleri ve ailelerin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan Erken Çocukluk Eğilim Takvimi ile diğer yayınlardan yararlanmaları sağlanacaktır.

Okula kayıtlı olup yüz yüze eğitimi tercih etmeyen ailelerin çocuklarının kayıtları silinmeyecek olup bu çocukların da EBA Anaokulunu izlemeleri ve diğer eğitim materyallerinden yararlanmaları için gerekli önlemler alınacaktır denildi.

korona.jpg

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.