Bakan Açıkladı! Kamu Personeli Alımlarında Değişikliğe Gidiliyor

Bakan Açıkladı! Kamu Personeli Alımlarında Değişikliğe Gidiliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan çok önemli açıklama geldi. Kamuya personel alımlarında önemli değişiklik olacak. Tüm alımlar tek yerden olacak. Peki mülakat konusu neden gündeme gelmiyor? Detaylar yazımızda!

Kamuya personel alımlarında çok önemli değişikliğe gidilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni siteme geçileceğini ve tek adreste personel alımlarının gerçekleştirilmesi için çalışmaların yapıldığını açıkladı. Birçok platformda yer alan kamu personeli alımlarında önemli değişikliğe gidiliyor.

Birinci Aşama EKİP Sisteminin Kurulması

Bakan Selçuk Elektronik Kamu İstihdamı Portalı "EKİP" sistemi ile kamu personeli alımlarının tek bir sitem üzerinden yapılacağını açıkladı. Bu şekilde kamuda istihdamı yapılacak tüm ilanların tek adreste ve en güvenilir şekilde yapılmasının planlandığı belirtildi. Güvenirlik için mülakatın kaldırılması da şart!

İkinci Aşamada Mülakat Kalkmalı

Kamu personeli alımlarında milyonlarca KPSS adayının yanı sıra ilkokul mezunu, ilköğretim - ortaokul mezunu, ortaöğretim “lise” mezunu, önlisans ve lisans mezunu adayların beklediği en önemli detaylardan biri de mülakatın kaldırılması olacaktır.

Adaylar böylesine güzel bir sistemde yapılacak personel alımlarının direkt olarak KPSS puan üstünlüğüne göre yapılmasını ve güvenirliğin bu şekilde kamuda LİYAKAT temelli tesis edilmesini bekliyor.

e-Devlet'le Entegrasyon sağlanıyor

EKİP sisteminin 2021 yılı yatırım programına alındığını ve tüm KAMU PERSONELİ ALIM ilanlarının bu internet sitesi üzerinden yayınlanmasının sağlanacağı açıklandı. Gerek adaylar gerekse kurumlar için önemli bir hizmetin olacağı da belirtildi. Kamu personeli adayları istihdamla ilgili tüm bilgilere ve tüm online işlemlere erişebilecekleri sistem oluşturulacak.

Bakan Selçuk, personel alımlarının daha disiplinli, anlaşılır ve erişilebilir hale getirileceğini açıkladı. EKİP projesi ile ilanların tek bir merkezden kamuoyuna açık bir şekilde olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
17 Yorum