Bakan Açıkladı Türkiye Geneli Personel Alınacak

Bakan Açıkladı Türkiye Geneli Personel Alınacak

Özhaseki Taşra Teşkilatına Personel Alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada bakanlık bünyesinin değil taşra teşkilatının ihtiyacı olduğunu alımların bu yöne kaydırılacağını belirtti.

Bakan Özhaseki, bakanlık bünyesinde FETÖ kapsamında görevden alınan kişilerin yerine bakanlıkta yeni elaman alımının düşünülmediğini ama Tapu Kadastro'ya döner sermayeden karşılanacak şekilde elaman alımının yapılacağını bildirdi.

Özhaseki İLBANK tesislerinde gazete televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcileriyle buluşmasında soruları yanıtladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörden temizlenen alanların yeniden inşa süreçlerinin ne kadar sürede tamamlanacağına yönelik soruyu yanıtlayan Özhaseki, Sur haricindeki Şırnak merkez dahil olmak üzere 6 ilçede en geç bir yıl içerisinde altyapısıyla üstyapısıyla bütün işleri bitirir konutları bitirileceğini." Belirtti.

Bir çok yerde temellerin atıldığını inşaatların yükseldiğini belirten Özhaseki, Diyarbakır' da bin kadar konutun yılbaşına kadar teslim alınabileceğini ve hak sahiplerine dağıtılacağını ifade etti. Bu konutların sitelerde yapılan evler olduğunu aynı zamanda Silopi'de Cizre'de çalışmaların başladığını altyapı çalışmalarının hızla devam ettiğini aktaran Özhaseki "6 ilçede bir yıl içerisinde bitirebiliriz. Sur'da ise modern konutları en geç bir sene içerisinde bitiririz ve hak sahiplerinin evini oradan verebiliriz dedi. Hatta kiracılardan 'Ben TOKİ'den konut alayım, parasını ödeyeyim' diyenlere biraz kira yardımı yaptıktan sonra arkasından konut sahibi olmasını sağlayacak bir imkanımız var. Kiracılara dahil." ifadelerini kullandı.

Tapuda FETÖ ile bağlantılı kişi ve kurumlarla ilgili 6 bin 595 gayrimenkulun bulunduğu hatırlatılarak "15 milyar lira olarak belirlenen taşınmazların mali değerleri asgari değer mi" diye sorulması üzerine Özhaseki, bunun doğru olduğunu bildirdi. Bakan Özhaseki 200 milyon dolarlık bir gayrimenkulun elden çıkışını da önledik demiştiniz. Eğer öyleyse bu neresidir? Bir de kentsel dönüşüm olarak parsel bazlı dönüşümler ortaya çıkmaya başladı. Bu riski ortadan kaldıracak nasıl bir adım atacaksınız? sorusuna karşılık şunları söyledi: Değeri bunların artabilir değerlendiriyoruz. O yüzden yapılı olan binalar haricindeki arsa parçalarının her birinin değerlendirilmesi bundan sonra Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Milli Emlakın almış olduğu bir karar var planlama yapmadan satmıyorlar. Yani arsa olarak satmıyorlar artık 5 binliği, binliği yapılmış parsel olarak satıyorlar Oralar daha da değerlendirebilir, daha da değerli hale gelebilir. Ancak bazı yurtlar Kredi Yurtlar Kurumunca kullanılıyor. Özel okullar vatandaşa açılıp, mahallenin okulu olarak iş yapıyor. Bunları biraz parasal değerinin ötesinde görmek gerekir diye düşünüyorum, Dedi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.