Bakan Açıklaması Taşeron Sorunu Bu Yıl Bitecek

Bakan Açıklaması Taşeron Sorunu Bu Yıl Bitecek

Başbakan Yardımcısı Şimşek Taşeron sorunlarının çözümü hakkında açıklamalarda bulunarak bu yıl sonunda taşeron sorunu bitecek dedi. İşte Detaylar.

720 Bin yaklaşık taşeron işçi ülkemizde bulunkata. Taşeron sorunların çözümü için hükümet düğmeye basmış vaziyette. Sorunların çözümü kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı çalışmalar yürütüyor.

Çalışmalarda sona yaklaşırken bazı hususlar gündeme yansımaktadır. Sorunun çözümüne giden yolda nasıl bir çizgi izleneceği oluşturulmaya çalışılmakta. Hükümet Bu yıl taşeron sorunu çözülecek demişti.

Mehmet Şimşek Taşeron kadrosunda çalışanların sorununu çözmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığınca ortak çalışmalar yapılarak sona yaklaştığını açıkladı. Hükümet kanadı tarafından taşeron sorunu yıl sonunda çözülece vaadleri bulunmaktadır.

Hükümet tarafının sorunu bu yıl içerisinde çözmek için gerekli ve yerinde çalışmalar yaparak bitirileceğini kaydetti. Hükümet verdiği sözü tutacak ve taşerona kadro be sene verilecek dedi Mehmet Şimşek.

Ayrıca Taşeron İşçilere kadro verilmesi maaş düzenlemeleri gibi konularda ilgili bakanlıklarla ortak hareket ederek belirli oluşumlar düzenlenmeye çalışılıyor açıklaması yaptı.

Taşeron Sorunlarını sitemiz olarak takip ediyoruz. Hükümet bu yıl içerisinde bitecek söz tutulacak gibi açıklamaları bulunmakta. Taşeron sorunları ve çalışmaları bitene kadar paylaşım yapılmaya devam edilecektir.

Taşeron İşçilere Kadroda Son Durum Ülkemizin kanayan yarası olmaya devam eden taşeron işçilik sorunu ne yazık ki bir türlü çözülemiyor ya da çözülmek istenmiyor. Her seçim döneminde vaatlerin başında yer alan ancak icraatlara geçildiğinde esamesi bile okunmayan taşeron işçileri hakkında yeni modeller gündeme gelmeye devam ediyor. Peki bu çalışmalar neler ve ne zaman gerçekleştirilecek?

4E Formülü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan Jülide Sarıeroğlu taşeron işçiler için birkaç model üzerinde çalışıldığını ifade etti. Başbakan Binali Yıldırım da bu minvalde açıklamalarda bulunmuş ancak yaz aylarında başka konular hakkında yoğunlaştıklarını ifade etmiş ve sonbahar ayını işaret etmişti. Bu kapsamda Bakan Sarıeroğlu tarafından yapılan bu açıklamalar da gerçekten bir hazırlık olduğu ihtimalini gündeme getiriyor.

Bu kapsamda taşeron işçilerin 4E kadrosu oluşturularak buraya geçirilmeleri ve devlet ile sözleşme imzalamaları düşünülmekte. Ancak bu düzenlemeler halen tasarı aşamasında olduğu için sır gibi saklanmaya devam ediyor. Belki de ilerleyen dönemlerde daha da netleşecek bu tasarıların kamuoyuna açıklandığını görebiliriz. Zira ülkemizde bir günde bile birçok sistem değişiklikleri gündeme gelmektedir.

İş Güvencesi Yok Taşeron işçilerin iş güvenliği konusunda ciddi sıkıntılar olması doğrudan birçok vatandaşımızı etkiliyor. Çoğu evli ve çocuklu olan bu vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar toplumsal bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. Bu kapsamda düzenlemelerin biran evvel yapılması ve seçim döneminin beklenmemesi gerekmektedir. her geçen süre bu mağduriyetlerin daha da büyümesine neden olmaktadır. umarız ki bu kimseler de bir iş güvenliğine kavuşur ve evlerine gönülleri rahat bir şekilde ekmek götürebilirler. Hem kamuda hem de özel sektörde çalışan işçilerimiz için güzel günlerin en kısa süre içerisinde gelmesini bizler de temenni ediyoruz. 

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum