Bakan Müjdeyi Verdi Ücretlerin Yarısı Devletten

Bakan Müjdeyi Verdi Ücretlerin Yarısı Devletten

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Yeni Mezunları İlgilendiren Önemli Açıklamalarda Bulundu. Bakanın Yaptığı Açıklamaya Göre Yeni Mezunlara Destek Geliyor.

İŞKUR ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında "Oda ve Borsalarda İŞKUR Hizmet Noktası Kurulması Protokolü" nün TOBB İkiz Kuleler 'deki imza töreninde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önemli açıklamalar yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müzezzinoğlu, toplumun her kesiminden görüş ve önerileri aldıklarını belirtti. Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı'nın ilk etkinliğinde geçen hafta Konya da yaptıklarını belirterek, işçisinden işverenine, sendikasından sivil toplum kuruluşu temsilcisine kadar her kesimi dinlediklerini aktardı.

Uygulamanın önceki hafta cuma günü 10 ilde daha yapıldığını işaret eden Bakan Müezzinoğlu, 81 ilin tamamında toplumun değişik kesimleriyle bir araya geleceklerini bildirdi.

Müezzinoğlu, işsizlikle mücadelede işverenlerin artı istihdamının büyük ciddiyete sahip olduğunu ifade ederek, bilhassa üniversiteden yeni mezun olanların sahip olunan istihdama ek olarak istihdam edilmesi durumunda ilk sene net asgari ücretin yüzde 50 'si, ikinci sene ise yüzde 25 'i kadar destekleyeceklerini vurguladı.

İŞKUR Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan da imzalanan protokol ile istihdam artışını hedeflediklerine işaret ederek, TOBB ile iş birliği kapsamında 252 noktada hizmeti vatandaşın ayağına götüreceklerini bildirdi.

İş başı eğitim uygulamaları ile amacımız, gençlerimizin iş kuvveti piyasasına girişlerini basitleştirmek ve mesleki deney kusurlarını gidermektir. Aynı vakitte işverenlerimizin de aradıkları nitelikli elemanları bulma ve tarife olanağı sağlanmaktır.

İş Başı Eğitim Programı iştirakçilerine tam vakitli olarak uygulamaya katılmaları durumunda kendilerine bakanlık olarak 1 net asgari ücret tutarında ödeme yapılacaktır. Bu kapsamda bir seneye kadar çalışanın ücreti devlet doğrultusunda karşılanacak olup uygulama süresinde işveren çalışanına hiçbir ödeme yapmayacaktır. Şayet işveren devletin ödemesine ek bir ödemeyi çalışana yapar ve bunu belgelendirirse; yaptığı bu ödemeyi gelir vergisinden düşme imkânına sahip olacaktır.

Bu kapsamda işverenlerimizin rekabet kuvvetini arttırmayı hedefliyoruz. Program sonucunda istihdam edilen iştirakçilerin 42 aya kadar sigorta işveren primleri Bakanlığımız doğrultusunda karşılanacaktır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.