Bakan Mustafa Varank Açıkladı! 1 Milyon TL Destek Verilecek

Bakan Mustafa Varank Açıkladı! 1 Milyon TL Destek Verilecek

KOBİ’lere destek paketi açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 1 milyon TL destek sağlanacağını, “Akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lere destekleyeceğiz” sözleriyle açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ’lere 1 milyon liraya varan desteklerde bulunacaklarını açıkladı. KOSGEB’in “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” teması içinde üçüncü çağrıya çıktığını belirten Varank, “KOBİ’lerimizi desteklemeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Bakan Mustafa Varank, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile ilgili detaylı bilgileri yazılı açıklama yaparak paylaştı. Özellikle imalat sanayinde yeni bir dönüşüm başladığının altını çizen Varank, “Dijital teknolojilerin yardımıyla verimliliği en üst düzeye çıkarma, standartlara tam uyumlu ve kaliteli ürünlerin üretilmesini, doğal olarak KOBİ'lerimizi rekabet gücünü artırmayı hedeflerimiz arasına koyduk” şeklinde konuştu.

Dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi koşullarının üretim ve tüketim üzerinde yeni değişiklikler meydana getirdiğini söyleyen Varank, özellikle imalat sanayinde salgının da etkisiyle dijitalleşmenin tetiklendiğini gördüğünü dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“İmalat sanayimiz, dijital dönüşümün önemini daha iyi kavramış durumda. KOSGEB olarak KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamı doğrultusunda, ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ teması ile yeni bir çağrıya doğru adım atıyoruz. Bu tema ile üçüncü kez çıktığımız çağrımızla yine akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçleri boyunca kullanan KOBİ’leri destekleyeceğiz.

Bu kapsamda hedefimiz, dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini sağlamak. Bu durumla beraber güçlü bir dijital ekosistem oluşturmaya devam edeceğiz.”

“1 milyon liraya kadar destek vereceğiz”

Bakan Varank, KOSGEB ile düzenlenen bu çağrıların, dijital gelişim kapsamında bir farkındalık oluşturduğunu belirterek, “İmalat Sanayinde Dijitalleşme teması altında ilk çağrımıza 2019 yılında çıktık. Bu kapsamda toplam 258 KOBİ’ye yaklaşık 71,5 milyon TL destek onayladık. 2020 senesinde ise ikinci çağrıya yoğun talep oluştu. Artış gösteren farkındalık ve talep ile 396 KOBİ için 158 milyon TL destek verdik. Verilen destekler sayesinde KOBİ’lerimizde farkındalık oluştu” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Mustafa Varank, açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:

“İlk iki çağrımızda olduğu gibi, bu yıl yaptığımız çağrı ile de KOBİ’lerimize 300 bin TL’ye kadar geri ödeme olmadan, 700 bin TL ise geri ödemeli olarak toplam 1 milyon TL destek sağlayacağız. Bu sayede yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin sayısını artırmaya devam edeceğiz. Destek için yapılacak başvuruları 17 Mayıs’a kadar almaya devam edeceğiz. KOBİ’lerimiz destek başvurusunu e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. Başvuru sonuçlarını Temmuz ayında açıklamayı düşünüyoruz.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.