Bakan Sarıeroğlu: 15 bin Suriyeliye çalışma izni verildi

Bakan Sarıeroğlu: 15 bin Suriyeliye çalışma izni verildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, açıklamasında 15 bin 22 suriyelinin çalışma izninin verildiğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda önemli açıklamalarda bulundu.

Çalışma Bakanlığı 'na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumunun kurulduğu günden bu yana erişilebilir ve çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmek amacı ile yenilikçi, insan odaklı, bürokrasiden uzak bir anlayışla hizmet sunduğunu ifade eden Sarıeroğlu, 1 Ekim itibariyle e-Fatura uygulamasına geçilerek kağıt israfına son verildiğini belirtti.

Sarıeroğlu, sendikalaşma oranları hakkında yaptığı açıklamada "Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'na göre, sendikalaşma oranı yaklaşık yüzde 69; Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'na göre, sendikalaşma oranı yaklaşık yüzde 11 düzeyindedir." dedi.

Sarıeroğlu, Türkiye'nin artan ekonomik gücü ve yabancı yatırımlar dolayısıyla göç hareketleri açısından "hedef ülke" konumuna geldiğini ifade ederek, 2003'te 79 ülkeden çalışma izni başvurusu alan Türkiye'nin bugün 165 farklı ülkeden başvuru aldığını, çalışma izni başvuru sayısının da son 10 yılda yüzde 618 arttığını belirtti.

Suriyelilerin çalışma izinlerinin Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda düzenlendiğini belirten Sarıeroğlu, "Yönetmeliğimizin yayımlandığı 15 Ocak 2016'dan bu yılın kasım ayı itibarıyla toplam 15 bin 22 Suriyeliye çalışma izni verilmiştir." açıklamasını yaptı

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum