Bakan Selçuk’tan Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Bakan Selçuk’tan Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk içinde bulunduğumuz koşullardan dolayı eğitim öğretim hayatında yaşanan sıkıntıları ve telefi yöntemlerini açıkladı.

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, “Herkesin desteği ile sağlıklı bir şekilde okullarımıza kavuştuğumuzda bu süreci telafi edeceğiz” dedi.

Selçuk bu süreçte yürütülen eğitim politikalarını, sınavları ve uzaktan eğitime ilişkin olarak yöneltilen eleştirilere cevap verdi.

Bakan Selçuk’un açıklamasının satır başları;

İçinde bulunduğumuz süreçten kaynaklı planlamalarda değişiklikler olduğunun altını çizen Selçuk, tüm Dünya’da bu süreçten etkilenmeyen herhangi bir alana söz konusu değildir. Kolay bir dönem değil. Nerdeyse iki eğitim öğretim dönemini bu süreçte geçirdik. Bunu zararı olduğu kadar faydası da oldu. Kendimiz başka alanlarda geliştirme fırsatı bulduk.

Belki de yıllarca uğraşsak edinemeyeceğimiz dijital becerileri, uzaktan eğitim deneyimini çok kısa bir sürede edindik.

En çok okul kapatan 4 üncü ülkeyiz

OECD ülkeleri arasında en çok okul kapatan dördüncü ülke olduğumuzu vurgulayan Selçuk, bizim için öncelik sağlık. Bizim toplumsal dinamiklerimiz var ve bunlar diğer ülkelerden farklı. Bilim insanları Okullar açılabilir dediği anda okullarımızı açtık. Özellikle okul öncesi ve ilkokul seviyesinde okulların her zaman açık tutulması yönünde Dünya bilim insanlarının ortak bir görüşü var.

Genelde köy okullarını ilkokul ve okul öncesini hep açık tutmaya gayret ettik. Fakat tam kapanma gereğince tüm kademelerde uzaktan eğitime geçtik.

Öğretmenler ve Öğrenciler içerikleri faydalı buluyor

Tabi ki uzaktan eğitim asla yüz yüze eğitimin yerini tutmaz. Yapılan araştırmada EBA kanalları ve Dijital platformdan, öğretmen ve öğrencilerimizin tamamına yakını içeriklerin faydalı olduğunu ifade etti.

Salgın sonrasında da teknolojiden faydalanmaya devam edeceğiz. Bakanlığımızca hazırlanan, Dünya Bankası tarafından finanse edilen Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim (SSDE) Projesi.  Projenin amacı, sadece küresel salgın sırasında değil, gelecekteki krizlere de yönelik olarak okul çağındaki çocuklara eşit e-Öğrenme sağlamak için eğitim sisteminin kapasitesini artırmak.

LGS'de değişiklik yok

Bakan Selçuk LGS sınavıyla ilgili olarak ta herhangi bir değişikliğin olmadığını söyledi. Sınava katılacak öğrencilerin herhangi bir başvuru işlemine gerek duymadan sınava gireceklerini açıkladı. LGS kapsamında öğrencilere yabancı dil sorusu sorulmayacak. Daha çok akıl yürütme ve muhakeme olacak dedi.

Tüm kesimlere fırsat eşitliği için desteklerimiz devam ediyor

Uzaktan eğitim ile alakalı olarak, kırsal kesimlerde yaşanan sorunların çözüldüğünü, televizyonu olmayan ailelere televizyon verildiğini, köy okullarına özgü destek materyalleri geliştirdiklerini ve 7 bin okuldaki öğrenciler için 5 farklı alanda 17 ayrı çalışma kitabı hazırlayıp dağıttıklarını ifade etti.

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de erişim sınırlılıkları olduğunu, bunların giderilmesi için internet ve cihaz ihtiyaçlarının karşılandığını vurguladı. Bugüne kadar 25 GB internet paketli 750 binden fazla tablet dağıtıldığını belirten Selçuk, 15 bin 272 EBA destek noktası oluşturulduğunu, Kırsal alanda Bilgisayarı ve internet imkanı olmayan çocuklarımız için 187 Mobil EBA destek aracı ile hizmet verildiğini aktardı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum