Bakan Taşerona Kadro Detaylarını Tek Tek Anlattı

Bakan Taşerona Kadro Detaylarını Tek Tek Anlattı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu Taşeronlar Hakkında Gelen Bütün Soruları Cevapladı. Taşeronların maaşları ve tüm detayları belli oldu.

Taşeronlar İçin Yapılan Düzenlemeler Açıklandı

Son dönemde taşeronlar için yapılan düzenlemeler hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yapılan düzenlemelere dair detaylı açıklamada bulundu.

Yeni düzenlemeler sayesinde taşeronlar artık statü değişmeden direk olarak kadrolu sayılacak. Sarıeroğlu katılmış olduğu televizyon programında yapmış olduğu açıklamalar ile bu konu hakkında merak edilen soruları cevapladı. Taşeron olarak çalışmakta olan işçiler için mevcut şartlar değiştirilmeden aynı şekilde kadrolu işçi olarak çalışmaya devam edecekleri belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Soruları Cevapladı

Gündem de olan konular arasında özellikle dikkat çeken Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmış olan taşeron mevzusu için Bakan Sarıeroğlu akılda kalan soruların cevap bulmasını sağladı. Özellikle konu üzerinde birçok kafa karıştırıcı ayrıntı bulunduğundan yetkili ağızlardan açıklama yapılmasına ihtiyaç vardı. En çok merak edilen konular arasında meclise sunuldu mu veyahut ne zaman sunulacak? Gibi sorular yer almaktaydı.

Uzun süredir konuşulmakta olan ve beklenilen taşeron işçi düzenlemesi özellikle taşeron olarak çalışmakta olan işçilere tanınacak olan haklar konusunda pek çok farklı konunun merak edilmesini sağlamaktaydı. Cumhurbaşkanı tarafından düzenlemenin kamuoyuna sunulması özellikle taşeron olarak çalışmakta olan işçilerin rahatlamasını sağladı.

900 bin işçiyi ilgilendiren en önemli konuları arasında gündem de yer almakta olan taşeron işçi düzenlemesi hakkında merak edilen konular bakan tarafından yapılan açıklama sayesinde cevaplarını buldu. Geçmişten bugüne kadar özellikle bu şekilde çalışmakta olan işçiler için yapılan ilk düzenleme olarak da bilinen düzenleme İle taşeron işçilere hangi haklar tanınacak? Bakan yapmış olduğu açıklama ile düzenlemenin henüz meclise gönderilmediğini ve çalışmaların tamamlandığını bildirdi. En kısa süre içerisinde yapılacak olan düzenlemedeki rötuşlar sayesinde yasal zeminin başlatılacağını sözlerine ekledi.

Taşeron’a Yeni Statü Yok

Yönlendirilen sorular arasında yer alan özellikle yenin statü verilip verilmeyeceği veya aranan kriterler nelerdir? Sorusuna cevap veren Bakan yapılan düzenlemeye göre yeni bir statü olmadığını belirtti. 657 sayılı kanuna göre hali hazırda kullanılmakta olan dört statünün olduğunu vurgulayarak bu durumun pek çok farklı kafa karışıklığına neden olduğunu ve bunları açıklama getirmenin doğru olacağını belirtti.

  • 4A bilinen memurlar,
  • 4B sözleşmeli olan memurlar,
  • 4C memur sendikasına üye olan memurlar,
  • 4D kadrolu işçi statüsüdür.

Bu nedenle bakan yeni bir site eklemediklerini ve mevcut sistem üzerinden yeni düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Düzenlemenin dört aşamalı şekilde ifade edilmesi gerekirse ilk aşama olarak tüm merkezi bütçenin düzenlenmiş olan kamu kurum ve kuruluşlarına yani bakanlar, üniversiteler ve bu kapsamda yer alan kurum ve kuruluşları içerdiğini belirtti. Aynı zamanda sosyal güvenlik kurumları, düzenleyici ve denetleyici kuruluşlardır. Buralarda yer alan 450.000 işçinin direkt olarak kanuna uygun şekilde kadrolu işçi statüsüne alınması söz konusu olmaktadır. Bu durum özellikle gerekli olan düzenlemenin beklenen sonucuydu.

Yapılan hazırlıklar içerisinde pek çok farklı durum ifade edildi. Özellikle üç yıl sözleşmeli olacak, özel sözleşmeli personeller ve yaz özel statülü personel ifadeleri kullanılsa da bunların hiçbiri Yeni düzenlemede yer almıyor.

Taşeron İşçiler Direkt Kadrolu Sayılacak

Düzenlemeye göre yeni sözleşme yapılmayacak ve aynı zamanda süreli ve süresiz sözleşme mevzu bahis olmayacak. Herhangi bir değişiklik olmadan direk kadrolu olarak çalışmaya başlayacaklar. İl özel idareler ve bunun yanı sıra belediyelerde çalışmakta olan taşeron işçiler için taşeron çalışmanın tamamen sonlandırılmasını sağlayarak belediyeye direkt olarak işçi istihdam edilmesi sağlanacak.

Tüm Türkiye genelinde belde, büyükşehir, ilçe, il belediyeleri bu kapsamda yapılan düzenlemelerde yer alacak.

Özellikle yeni düzenleme sayesinde hem kamuda hem de belediyelerde ve il özel idarelerinde artık taşeron firmalar olmadan çalışmalar düzenlenecek. Bakan bu gelmiş olduğumuz aşamanın oldukça önemli olduğunu ve çalışma şartlarının düzenlemeler sonucunda daha rahat ve iyi şekilde olacağını da vurguladı.

Çalışanlar Mevcut Şartlar İle Kadroya Dahil Olacak

Ben çok merak edilen konular arasında yer alan mali ve sosyal hakların ne şekilde değişeceği şeklinde yöneltilen soruya Bakan çalışma hayatında hali hazırda işleyen bir yapının var olduğunu ve taşeron işçilerin de yasal düzenleme sayesinde sendikal örgütlülük açısından özgürlüğe kavuşacağını belirtti. Sendika ile yapılacak olan görüşmeler sayesinde hâlihazırda yürümekte olan sözleşmelerin olduğunu sözlerine ekledi. Yapılan düzenleme sayesinde bütün işçilerin bu sözleşmeler ile mevcut olan içeriklere uygun şekilde geçiş sağlayacağını ve önümüzdeki günlerde yasal süreci ile ilgili düzenlemelerin sürdürülerek tamamlanacağını vurguladı.

İki adet yeni düzenlemenin var olduğunu ve bunlardan bahsetmek istediğini dile getiren Bakan sözlerine açıklamalar ile devam etti. 4C statüsünde yapılan özelleştirme sayesinde özellikle bu alanda işçilerin 4B statüsüne geçirileceğini belirtti. Bu durumun gerçekleşmesinden özellikle memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Dördüncü düzenlemenin mevsimlik ve geçici olarak çalışmakta olan işçilerle alakalı olduğunu belirtti. Özellikle mevsimlik ve geçici olarak çalışmakta olan işçiler için 5 ay 29 gün çalışma durumu söz konusu olmaktadır. Burada dört ay daha çalışma imkanı sağlanarak emekliye erişim olanağı sunulacak. Aynı şekilde özellikle daha uzun süre gelir elde etme imkanı sağlandığı gibi yaşamış oldukları bölgelerdeki koşullara uyumlu bekledikleri şekilde düzenleme yapılması sağlanacak. Bu durumun bütün toplantılarda dile getirilen bir husus olduğunu vurgulayarak dördüncü müjdenin de işçiler ve emekçileri açıklanacağını belirtti. Mali haklar ve aynı zamanda sosyal haklar mevcut düzenleme sayesinde toplu sözleşmeler ile düzenlenmiş durumdadır. Yapılan düzenlemeyle çalışma huzurunu ve barışını korumak da temel öncelikleri arasında yer alıyor. Çok büyük değişiklikler olmayacağını ve aynı şekilde geçişlerin yapılacağını vurgulayan Bakan açıklamalarına devam etti.

Emeklilik Hakları Yeni Düzenleme İle Hangi Statüde Olacak?

Taşeron olarak çalışmakta olan işçiler için emekli olup aynı zamanda çalışma imkanı söz konusu olmaktaydı. Kamuda bu yönde bazı kurallar yer almaktaydı. Yapılan düzenlemeyle yaşı gelmiş ama emekliliği hak kazanmamış durumda olanlar için geçiş işlemlerinin yapılması söz konusu olacak. Bu nedenle özellikle emeklilik yaşı gelmiş ancak emeklilik için prim gün sayısına ulaşamamış olan işçiler için geçiş işlemleri gerçekleştirilecek. Emekli oluncaya kadar kamuda aynı imkanlara sahip olarak çalışmaya devam edebilecekler.

Taşeron Olarak Çalıştıktan Sonra Emeklilik Yaşını Geçenler Kapsama Dahil Olacak Mı?

Emeklilik hakkına ulaşamamış olan işçiler bu kapsamda geçiş işlemlerinin gerçekleştirilmesini ardından emekli olana kadar çalışmaya devam edebilecekler. Özellikle bu noktada ortaya çıkan durumlardan biri de askerde olan işçiler veya normalde taşeron firmalarda çalışmakta olup hastalık sebebiyle izin almış olan ya da rapor almış olan kişiler, doğum nedeniyle izne çıkmış olanlar veya toplu sözleşme, iş sözleşmesi gereği askıda olan kişiler için de düzenlemede gerekli işlemler yapılacak. Bu durumda olan kişiler için de taşeron düzenlemesi kapsamında gerekli haklar tanınacak.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum