Bakan Yılmaz 70 Bin Öğretmen İhtiyacımız var.

Bakan Yılmaz 70 Bin Öğretmen İhtiyacımız var.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Bugün 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yapılmıştır. Ancak 70 Bin Öğretmene İhtiyacımız bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,  “ YÖK Başkanı Profesör Dr Yekta Saraç “ ile bir araya gelerek, Üniversitelerin Eğitim Fakülte dekanları ile toplantı düzenlemiş olup fakültelerin ve öğretmen yetiştirmedeki problemler ve çözüm üretme üzerinde bir çok konu üzerinde görüşüldü.

YÖK’ te, ki toplantıda Bakan Yılmaz Eğitim Fakültelerinin öğretmen yetiştirme konusunda öğretmenlik mesleği nitelik bakımından toplumun aynası konumunda olduğundan dolayı eğitimde başarısız olma gibi bir lüksümüz olmayacağını göz önünde bulunduracak olursak, başarıya giden yolun öğretmen yetiştirmeden geçtiğini çok rahatlıkla söyleye bilirim dedi. Öğretmen yetiştirme niteliği, sistemi, çalışma koşulu ve motive edilmesi gereken en önemli meslek dalı olduğundan eğitim ve öğretimin çıtası yükseltilerek daha güzel yerlere gelmesi için  siz değerli üniversite hocalarımıza çok şeyler yüklendiğinin farkındayım dedi.

Öğretmen yetiştirme konusunda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ dan Milli Eğitimin Temel Kanunun ve Prensiplerinde öğretmenlerin mülakatla alınacağı yazılıdır. Ancak bizden önceki hükümetler Milli Eğitim Temel Kanun ve Prensiplerini uygulamaya koymamışlardır. Bakanlar Kurulu Kararı ile OHAL sürecinde bu uygulamayı başlatarak ilk etapta 20 Bin Sözleşmeli öğretmenlerimizi mülakata tabi tutarak atamalarını gerçekleştirdik.Oysa Milli Eğitim Temel Kanununda mülakatla ve sınava gerek duymadan kura ile atama kanun ve yönetmeliği varken biz elimizi taşın altına koyarak KPSS şartı ve mülakatı getirdik. KPSS şartı getirmeye bilirdik ancak hakların zayi olmaması ve adaletli bir şekilde atama yapılmasını sağladık.

Bakan Yılmaz Öğretmen meslek icabı yenilikçi ve başarılı olmalı bunun için mesleğe başladığı ilk yılı Temel Eğitim ve Hizmet içi Eğitimden geçerek Öğretmen adaylılığını ve eğitimini tamamlaması için bakanlığımız öğretmen yetiştirmede çok fedakarlıklar yapmaktadır.

Toplantıda YÖK Başkanı Saraç taban puan uygulamasını getireceklerini dile getirmiş olup Bakan Yılmaz geç kalınmış ancak yerinde bir karar olur. Eğitim Fakültelerine giden öğrenciler özenle seçilmesi gerektiğini vurgulayarak, öğretmenlik kutsal bir meslek olup biz adaylarımızı belirlerken belirli kriterlere uygun hale getirip alım yapmayı düşünüyoruz, dedi. Çünkü öğretmenlik idealist olanla yürütülür mesleğine aşık öğrenciyi eğitime doyurmaya çalışan, bilgi, tecrübe, anlayış, kavrayış gibi temel öğeleri aktaran ve nesilden nesile geçecek bir sanattır. Bunun için “ Öğretmenlik Meslek Kanununu “ çıkartmayı hedefliyoruz dedi.

YÖK Başkanı Saraç 200 bin civarın öğrenci Eğitim Fakültelerinde okuduğunu ve fakülte sayısının ise 90 civarında olmasına rağmen eğitim kalitesinin yüksek olduğuna vurgu yapan Başkan Saraç Eğitim – Öğretim alanında öğretmen yetiştiriciliğini lisans üstü programlarla daha güzel yerlere getireceklerini söyledi.

Bugün 20 Bin sözleşmeli atadıklarını söyleyen Bakan Yılmaz, ( 70 Bine ) yakın bakanlığımızın öğretmen ihtiyacı bulunmakta ancak 350 Bin’ den fazla başvuru var, okullarımızda norm belirlemesine başladık kısa sürede bakanlığımız ihtiyaç duyulan öğretmen sayılarını ve branşları belirledikten sonra resmi sitemizde olmak üzere kamuoyuna duyuracaklarını açıklayarak. 2016 – 2017 Eğitim ve Öğretim Yılı tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar dilerim, dedi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.