Bakandan 900 Bin Kişiye İş Müjdesi

Bakandan 900 Bin Kişiye İş Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Ülkemizde iş eğitim programları tüm hızıyla sürdürülmektedir. Hükümetimiz işsizliğin asgariye indirmek için Milli seferberlik ilan etmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Ülkemizde iş eğitim programları tüm hızıyla sürdürülmektedir. Hükümetimiz işsizliğin asgariye indirmek Milli seferberlik ilan etmiştir.

Bakan Müezzinoğlu İşbaşı eğitim programlarıyla işe alınacak toplamda 300 Bin civarında işsizimize bu yıl içerisinde istihdam edeceğiz, diyerekten mesleki eğitim kurslarının yoğun bir şekilde eğitim programları dahilinde bu kursu tamamlayan 100 Bin insanımızı istihdam edeceğiz, dedi. Buna ilaveten girişimcilik alanlarında eğitim programı alan100 Bin vatandaşımızı iş sahası ve işe kavuşturacağız. Her yıl toplum yararına çalışma projesiyle özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde 100 Bin vatandaşımıza ilaveten 280 Bin iş imkanından yararlandıracağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yeni anlayış ile yola çıktığımızı ve bu kapsamda sürdürülebilir işsizliğin asgariye indirilmesi için 2017 yılında başlatacağımız yeni iş bulma projelerimize ek olarak ilk defa işe girecek ve stratejik alanlarda iş arayan vatandaşlarımızın istihdamda tutunması ve işveren yükünün azaltılması için asgari ücretin ‘ yarısını İŞKUR kurumumuz aracılığı ile istihdam edilecek asgari ücretlinin ilk yıl ücretinin %50’sini ve ikinci yıl devam etmesi halinde ise %25’ini devlet ödeyecek. Devletimizin bir çok alanda sunmuş olduğu katkıların istihdama olumlu sonuç  vereceği kanısındayız, dedi.

Bakan Müezzinoğlu işsizliğin önüne geçebilmek adına ağır sanayi ve orta ölçekli mesleki işletmelerden bakanlığımıza işinde ehil olan kalifiye eleman sıkıntısını dile getiren işverenlerimiz için gerekli adımları attık. Bu anlamda “ Milli Eğitim Bakanlığımıza 1984 – 2016 yılları arasında meslek liselerinden mezun olmuş alan ve dallardan mezun sayılırının çıkartılmasını “  istedik. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye’de ki tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine üst yazı yazarak istemiş durumdadır. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden mezun sayıları elimize geçtiğinde ise başta ağır sanayi olmak üzere diğer mesleki alanlardaki faaliyet gösteren fabrikalarımızda ihtiyaç nezdinde istihdam programı hazırlayarak işe girişlerine Bakanlığımız aracı olacaktır, dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının okullara 1984 – 2016 yılları arasında mezun olan öğrencilerin bölüm ve dalları ile göndermiş olduğu yazılara 16.01.2017 tarihi itibari ile Bakanlığa uluştırılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ise bu hafta içerisinde ulaşacağı bilgisine yer verildi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum