Bakandan Taşeron Açıklaması

Bakandan Taşeron Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçilere yönelik olarak bir dizi açıklamalarda bulundu. Bakan Müezzinoğlu taşerona kadronun hükümetimiz nezdinde görüşüldüğünü bu görüşmeler sonucu…

Bakan Müezzinoğlu taşeron işçilerimizin istekleri ve taleplerini aldıklarını bunun için hem kanuni açıkların olduğunu, siyasi ve teknik çalışmaları ile çok yönlü bir çalışmalar yapılarak tamamlandığını bu gün itibariyle söyleye biliriz, dedi.

Çalışma Bakanı Hükümetimiz ve Başbakanımızın kanaatlerini alarak taşeron yetkili sendika ve işverenlerimiz ile görüş alış verişlerinde bulunacaklarını aktardı. Bu görüş alışverişleri ile beraber daha güzel biçimde taşeron kanunu çerçevesini çizeceklerini belirtti.

Şu aşamada taşeron işçilerimiz ile ilgili olarak hükümetimiz çalışma takvimini kesin olarak belirleyememiştir. Ancak o kadar sıkıntılı bir süreç yaşanıyor ki, kanun, yönetmelik, kadro yönleri ile basit gibi algılanan bu problemi giderme çabası içerisindeyiz. Öncelik olarak yasalara ve hukuka uygunluğunu saptamamız en doğru olandır. Bakan Müezzinoğlu ancak bilmeniz gerek bir şey varsa oda şudur, 657 sayılı devlet memurları yasasının değişmesi ve önümüzde büyük engel bulunmaktadır.

Bakan Müezzinoğlu basına demeç verirken, kıdem tazminatı ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hali hazırda ülkemizde 13 milyon çalışanlarımızın bulunduğunu ve bu çalışanların %80’inden fazlası kıdem tazminatı ile ilgili olarak mağdur olduklarını söyleyebiliriz, dedi.

Müezzinoğlu eğer bir hak var ise ortada o hakkı vermek ve korumak görevimizdir, dedi. Maalesef hakları korunan 13 milyon insanın arasında sadece yüzdelik olarak %15 tekabül etmekte, diğer kalan % 6-7’lik oran ise mağduriyetini hukuk kuralları çerçevesinde mahkemeler mahareti ile kazanmakta veya devam eden mahkemeler bulunmakta olduğunu söyledi.

Kıdem tazminatı bir hak bu hakkın takibini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak takibini yapacağız kimsenin kuşkusu olmasın. Kıdem tazminatı ile ilgili olarak detayları ilgili bakanlıklarımızın teknik heyetleri ile hazırlandığını ve takiplerinin yapılacağını yıllara göre değişkenlik olduğunu ve fonlar marifeti ile ödeneceğini belirtelim diye konuştu.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum