Bakanlık açıkladı! Rekor başvuru Oldu

Bakanlık açıkladı! Rekor başvuru Oldu

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yerli ve milli yazılım ile hazırlanan uygulamaya rekor başvuru yapıldı.

İçişleri Bakanlığınca duyurulan; “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasına rekor başvuru yapıldı. Edinilen bilgiye göre toplam başvuru 1 milyonu geçti.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında "Bakanlığımıza bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay uygulaması vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Uygulama ile birlikte sürücü belgesi bilgileri kimlik kartına aktarılan kişi sayısı 1 milyon 9 bin 862 oldu" İfadeleri kullanıldı.

Vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulamasına 1 milyon 9 bin 862 vatandaşımız başvuru yaptı.

Bakanlığın açıklamasında "Bakanlığımıza bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay uygulaması vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Uygulama ile birlikte sürücü belgesi bilgileri kimlik kartına aktarılan kişi sayısı 1 milyon 9 bin 862 oldu." denildi.

Uygulama ile sürücü belgeleri kimliğe entegre edildi

İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020 tarihinde uygulamaya konulan “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması kapsamında bugüne kadar 1 milyon 9 bin 862 kişinin sürücü belgesi bilgileri kimlik kartlarına entegre edilmiştir.

Yapılan başvurular incelendiğinde; Türkiye genelinde 155.645 başvuru ile İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul ilini 83.422 başvuru ile Ankara, 38.178 başvuru ile Antalya, 36.769 başvuru ile İzmir ve 27.763 başvuru ile Bursa illeri takip etti.

Gençlerin yoğun ilgisi var

Uygulamaya en çok gençler ilgi gösterdi. 25 yaş ve altı toplam 188.990 kişi uygulamadan faydalandı. Erkeklerde sayı 797.189 iken bayanlarda bu sayı 212.673 başvuru olarak gerçekleşti.

Yazılımı yerli ve milli

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında yer alan işletim sisteminden, kimlik kartı başvurusunun alınması ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki tüm yazılımlar İçişleri Bakanlığı mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.