Bartın SYDV Memur Alımı

Bartın SYDV Memur Alımı

Bartın SYDV Personel Alım İlanı Yayınladı. Bartın Merkez Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakfı Memur alacak olup başvuru son 20 Ocak 2017 tarih olarak açıklanmıştır.

Bartın SYDV Personel Alım İlanı Yayınladı. Bartın Merkez Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakfı Memur alacak olup başvuru son 20 Ocak 2017 tarih olarak açıklanmıştır.

Bartın Valiliği SYDV 1 kişi Sosyal Yardım ve İnceleme görevlisi olmak üzere toplam 1 kişi İhtiyacını karşılamak üzere alım ilanı yayınladı. Bartın iş ilanları kariyer.

Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisine müraacat edecek adaylarda 1 kişi işçi için alım şartları: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, B sınıfı Sürücü (Araç kullanma hususunda aktif ve tecrübeli olmak) belgesine sahip olması, 18 Yaşını bitirmiş olması, Rehberlik (PDR) Bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olması ve Lisans Sosyal hizmet bölümü, İngilizce bildiğini gittiği kurslardan alınan sertifikalarla belgelendirmesi, Rehberlikve psikolojik danışmanlık bölümü ve Sosyoloji bölümü 4 (Dört) Yıllık Lisans mezunu olması gerekmektedir.

Ayrıca İşe kabul edilmesi halinde 5 yıl süresince Bartın Vakfında çalışmayı kabul ve taahhüt etmesi (Noterden tasdikli 20.000 TL cayma bedeli ihtiva eden taahhüt belgesi alınacaktır.) gerekmektedir. Belirsiz Süreli (2 Ay Deneme Süreli), Adaylar görevi devamlı yapmasına engel olabilecek vücut, akıl hastalığı veya vücut engeli bulunmadığına ve her türlü iklim koşulunda her türlü taşıtla seyahat etmeye engel olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporunu işe kabulü halinde ibraz edecektir.

Başvuracak adayların Sosyal iletişim becerisine sahip olması, Öğrenmeye, sürekli gelişime açık olma, belirli vizyon görev ve sorumluluk bilinci içerisinde disiplinli çalışma alışkanlığına sahip olmak. Kendine güvenen, ifade yeteneği yüksek, beşeri ilişkiler konusunda yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Başvuru esnasında gerekli belgeler: Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi, Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf, Adli Sicil Kaydı belgesi, Sağlık Raporu, Diploma Fotokopisi, İkamet belgesi, Bartın Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına şahsen teslim edilecektir.

Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı müdürlüğü 1 personel alımına başvuracak adaylar Bartın’da ikamet edecek olup son 20 Ocak 2017 tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfına şahsen başvurmaları gerekmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.