Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

Araştırmacı Yazar Hanifi Korkmaz

BAŞARININ FORMÜLÜ ÇALIŞMAK SEBAT ETMEK

Değerli arkadaşlar, sınavların sizi beklediği zorlu bir döneme giriyorsunuz. KPSS, YGS, LYS ve TEOG gibi sınavlar sizleri bekliyor. Her sınav müthiş bir hazırlık gerektiriyor. Bu hazırlık sizi başarılı bireyler yapmaya yetecek mi?

Başarı tesadüflerle elde edilemeyecek kadar zorlu koşullara bağlanmıştır. Çalışmak, sebat etmek ve kararlılık gibi… Her insan nasıl hazırlanması gerektiği konusunda araştırmalar yapar kitaplar karıştırır internette gezinir. Her bilgiyi değerlendirmeye çalışır yalnız bir tek kitaba; hayatının odağında olması gereken kitaba bakmayı akıl edemez .Evet bahsettiğim kitap tabii ki hayat kitabi KUR’AN dır. Yaratıcının insana rehber olarak gönderdiği kaynak hayatın her alanında insanı yalnız bırakmıyor onu yönlendirip şekillendiriyor. Dışarıdan alınan her bilgiyi bilimsel kabul edip, KUR’ANI sadece ibadet kitabı haline getirip, daha çok ölülere okunacak bir kitapmış gibi algılayıp hayatın dışına itmek ona büyük haksızlıktır. Zira hayat kitabı olan KUR’AN dirilere indirilmiş bir kitaptır.

En önemli bilim kaynağı olarak ufuk açan bu eserden daha fazla faydalanmak gerekmez mi? Oku diye başlayan kitap anlaşılarak okunursa elinin değdiği insanı başarılı bireyler haline getirmez mi? En iyi insan değişime açık çalışkan olandır. Bunu ben demiyorum DR.CAROL S.DWECK diyor. Kitabımız bu konuya yüzlerce kez değinmiyor mu? Çalışmayı ibadet sayan bir kitaptan bahsediyoruz. Bakın yüce ALLAH, Necm suresinde diyor ki; ‘’Bilsin ki insana kendi çalışmasından başka bir şey yoktur ve çalışması ilerde görülecektir sonra karşılığı tastamam verilecektir.’’ İnşirah suresinde 6-7 ayetlerde de şöyle diyor; ‘’Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır. O halde boş kaldın mı hemen başka bir işe koyul.’’ Boş zaman kavramı yerle bir olmuyor mu?

Hangi vakitlerde çalışmak daha verimli olur sorusuna pek çok bilim insanı yanıt aramış. Bakın şu sonuçlara ulaşmışlar sabahın ilk saatlerinde uyanır uyanmaz diyen bilim insanları çoğunluktadır. Çünkü beyin denen bilgisayar en verimli o zaman çalışır. Peki, bu kadar önemli olan bir konuda KUR’AN susar mı? Hayır, tabii ki daha detaylı açıklamalar mevcut. Fiziki çalışmalarda; ‘’Geceyi dinlenme için gündüzü çalışmanız rızkınızı aramanız için yarattık.’’ Ayeti, akli çalışmalarda ise Müzemmil Suresi 6. Ayette; ‘’Elbet şu gece dirilişi var ya: İşte o pek derin izler bırakır ve okuyuş açısından daha bir etkilidir.’’ Bakın KUR’AN kategorize ediyor hem de birçok ayetinde ilmek ilmek dokuyarak. Kuşkusuz başarıda bir diğer kıstas motivasyondur. Tony Robins insanın motive olarak çok büyük başarılar elde edeceğini birçok kişi üzerinde kanıtlamış bir sosyologdur. Yaptığı deneylerde insanların imkânsız gördüğü şeyleri başarmasını sağlamıştır. Hatta ateş yürüyüşleri denemiş birçok kişiye uyuşturucuyu bıraktırmıştır.

Yine kitabımıza müracaat edelim. Kitabımız bu konuyu iman kaidesi saymıştır. Bakara Suresinde; ‘’Kendine inanan bir müminin yirmi kâfire galip geleceğini söylemiştir. Zayıflık gösterenin bile iki kâfire denk olduğunu bildirmiştir. Bazı ayetlerde de ayağını sabit tutmak tabiri kullanılır ve en önemli erdemlerden biri sabretmektir. Bıkkınlık göstermemek yılmamak sebat etmek başarıya ulaştıracaktır. Thomas Edison’un ampulü icadı sabretmenin mükâfatı gibi sonucunu gözler önüne sermiyor mu? KUR’AN yüzlerce ayette sabretmek pes etmemekten bahsetmiştir. ALLAH, insanın kendini tamamlamasını başarılı, cehaletten uzak bireyler yetişmesini arzu etmektedir. Zorluğun üstesinden gelebilmek için çok çalışmak motive olmak ve sabırla beklemek gerekiyor. Unutmayalım başucu kaynağımız KUR’AN eksiksiz bir hayat kitabıdır. Her türlü danışmanızı beklemektedir. Çalışmalarınızın karşılığını almanız dileklerimle.

İletişim Mail : korkmazhanifi@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar