Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Başarıya Ulaşmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Test çözen değil, problem çözen nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Einstein’a 1 mil kaç feettir? Diye sormuşlar. Einstein cevaplamış ‘’bilmiyorum herhangi referans kitabından iki dakika da bulabileceğim gerçeklerle neden beynimi doldurayım.’’ demiş. Albert Einstein, sadece 20. yüzyılda değil, bilim ve düşünce tarihinde de gelmiş geçmiş en büyük bilim adamı ve dâhilerden biridir. Onun sıra dışı bir kimliğe ve kişiliğe sahip olmasında üstün zekâsı ve bitmek tükenmek bilmeyen çalışma azmi yanında ortaya koyduğu bilimsel teoriler ve bu teorilerin altında yatan felsefi anlayış etkili olmuştur.

Yani Einstein fizik kadar olmasa da felsefeyle de yakından ilgilenmiştir. Muhteşem bir zihni olan Einstein’ın, düşüncelerinde felsefi boyut olması ayrı bir artısı. Felsefi düşünmek en basit anlamıyla doğruya ulaşmaya çalışmak, yolda olmak anlamına gelmektedir. Basit bir anlam bu, ama o kadar kolay olmayan bir şey insanlar için. Çünkü insanlar artık araştırmaktan okumaktan çok uzak robotlar haline gelmişlerdir.

Ezberci yanımız bizi ele geçirmiş ve üşengeçliğimiz bizi alıkoymuştur. Bu hale tüm insanlık olarak el birliğiyle geldik fikrimce. Ama artık Einstein gibi düşünen gençlerimize ihtiyaç var. Bir dahi gibi değil de insan olarak düşünen bir varlık olarak sıradan bir cümle kurmuş Einstein. Ama ne kadar da anlamlı ve düşünmeyi, mantığı içinde barındırıyor.

Basit bir konuda hata yaptığımızda, karşımızdakine akıl var mantık var demek kolay geliyor bizlere. Akıl, mantık, düşünmek olunca işin içinde insan olmazsa olmaz bir hal alıyor.  Mantık kelimesi mantıklı düşünme tarzı ve mantık bilimi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Mantıklı düşünme tamamen insanla birlikte vardır. Bu, insanın akıl sahibi bir varlık olarak dünyaya getirilmiş olmasının bir gereğidir. Bununla beraber dün de olduğu gibi bugün de mantık biliminin ana hatlarını oluşturan kurallardan haberi olmadığı hatta böyle bir bilimin varlığını dahi bilmediği halde mantıklı olabilen binlerce insan vardır. Mantıklı düşünme insanla eş zamanlı ortaya çıkan bir kavramdır. Ve insan tamamen yok olana kadar da var olacaktır.

Elimizde böyle bir nimet varken yanlış kullanmak veya yanlış kullandığımızı fark etmemek büyük kayıp. İnsan aklını mantığını kullanarak neleri keşfetmiş nelere göğüs germiş ve bu çağa gelmişken kendini sosyal medyaya kaptırıvermiş halde günümüzde. Sosyal medya insana soruyor ne düşünüyorsun? diye.  İlerleyen zamanın, gelişen çağın getirileri ve götürdükleri saymakla bitmez. Ama götürdüğü en büyük parçamız zamanımız. Zaman ilerlerken bizler sosyal medyalarda oluyoruz çünkü gerekçemiz belli zaman geçmiyor… Oysaki zaman bizlere beş vakit olarak verilmiş. Sığdıramıyor muyuz, gerektiği verildiği şekliyle kullanamıyor muyuz? Maalesef ki evet, hem de İslam mantık geleneği diye bir gerçek varken. Mantığın akla dayanması, Kur’an’ da da pek çok ayetin akletme, inceleme, ibret, bakma, görme gibi emir ve tavsiyeleri barındırması İslam dünyasının akli faaliyetlere önem vermesini sağlamıştır. Her yönden akla gidiyor tüm yollar.

Ve bizler gelişmekte olan çağın olumlu taraflarını, hayatımıza katarak yolumuza devam edersek bu doğru yoldan çıkmamış oluruz. Aksi halde özümüzü unutarak robot olmaya devam ederiz. Eğitim sistemi kurbanı olsak dahi, sadece sınav testlerine değil, problem çözmeye, düşünmeye meraklı olmalıyız. Düşünüyorum öyleyse varım cümlesi sayfalarca tez ve antitezden oluşup, Descartes’ın aklının ve mantığının farkına varmasıyla senteze ulaşmıştır. Doğru yoldan doğrunun peşinden ayrılmamak ümidiyle.

İletişim Mail : aykilicesra@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum